Joriy yilning 14 -martidan 30 apreliga qadar Ozarbayjon Milliy Sanʼat muzeyida Toshkent kashtachilik maktabi anʼanalarini qayta tiklash va rivojlantirishga bag‘ishlangan «So‘zanining tug‘ilishi. Bir kashtado‘z qissasi» ko‘rgazmasi bo‘lib o‘tadi.
«So‘zanining tug‘ilishi. Bir kashtado‘z qissasi» oddiy ko‘rgazma emas, balki nazariya va amaliyot, sanʼatshunos va hunarmand o‘rtasidagi muloqot sifatida shakllangan mualliflik loyihasidir.
Uning g‘oyasi, dramaturgiyasi va tadqiqot doirasi sanʼatshunoslik fanlari bo‘yicha falsafa doktori (PhD) Binafsha Nodirga, badiiy ifodasi va amaliy bajarilishi esa O‘zbekiston Badiiy ijodkorlar uyushmasi aʼzosi, kashtado‘z Madina Qosimboyevaga tegishli.
Bu hamkorlik muzey makoni uchun noyob bo‘lgan anʼanaga bilim va hunarmandchilik ajralmas birlikda mavjud bo‘lgan jonli jarayon sifatida qarashni taklif etadi.
Ko‘rgazma nomi so‘zananing “tug‘ilish” jarayonining o‘ziga – g‘oya va kompozitsion yechimdan tortib, anʼana qayta jonlangan mashaqqatli mehnatgacha bo‘lgan yo‘lga ishora qiladi.
Bu g‘oya Madina Qosimboyeva ijodi va uning maktabi orqali ochib beriladi. Bunda anʼana qotib qolgan shakl sifatida emas, balki rivojlanib boruvchi badiiy amaliyot sifatida talqin etiladi.
Ko‘rgazma loyihasi doirasida Madina Qosimboyevaning mahorat darslari, shuningdek, “SAN‘AT” va“HUNARMAND”jurnallari bosh muharriri Binafsha Nodirning «Anʼana topografiyasi. O‘zbek kashtachiligining mahalliy-badiiy xususiyatlari: tarixi, maktablari, naqsh-bezaklar semantikasi» mavzuidagi maʼruza-taqdimoti rejalashtirilgan.
Loyiha mualliflari: Binafsha Nodir, Madina Qosimboyeva.
Tashkilotchilar: Ozarbayjon Respublikasi Madaniyat vazirligi, Ozarbayjon Milliy Sanʼat muzeyi.
Ozarbayjondagi O‘zbekiston Respublikasi elchixonasi va O‘zbekiston Respublikasi “Hunarmand” uyushmasi ko‘magida.

С 14 марта по 30 апреля 2026 года в Азербайджанском национальном музее искусств будет проходить выставка «Рождение сузани.История одной вышивальщицы», посвящённая возрождению и развитию традиций ташкентской школы вышивки.
Выставка «Рождение сузани. История одной вышивальщицы» – не просто экспозиционный проект, а совместный авторский замысел, выстроенный как диалог теории и практики, искусствоведа и мастерицы.
Идея, драматургия и исследовательская рамка проекта принадлежат Бинафше Нодир; художественное воплощение и язык материала – Мадине Касымбаевой.
Это сотрудничество предлагает редкий для музейного пространства взгляд на традицию как на живой процесс, в котором знание и ремесло существуют в неразрывном единстве.
Название выставки отсылает к самому процессу «рождения» сузани – от замысла и композиционного решения до кропотливого труда, в котором традиция вновь обретает живое звучание.
Эта идея раскрывается через творчество Мадины Касымбаевой и её школы, представляя традицию не как застывшую форму, а как развивающуюся художественную практику.
В рамках выставочного проекта запланированы мастер-класс Мадины Касымбаевой, а также лекция-презентация Бинафши Нодир, доктора философии (PhD) по искусствоведению, на тему: «Топография традиции. Локальные идентичности узбекской вышивки: история, школы, узоры, смыслы».
Авторы проекта: Бинафша Нодир, Мадина Касымбаева.
Организаторы: Министерство культуры Азербайджанской Республики, Азербайджанский национальный музей искусств.
При поддержке Посольства Республики Узбекистан в Азербайджане и Ассоциации ремесленников Узбекистана «Hunarmand».