Joriy yilning 19-mart kuni Toshkent fotosuratlar uyida O‘zbekiston Badiiy ijodkorlar uyushmasi a’zosi, rangtasvirchi rassom Vladimir Yelizarovning 70 yillik yubileyi munosabati bilan muallifning grafik asarlaridan tashkil topgan “Vaqt” nomli shaxsiy ko‘rgazmasi ochildi. Ko‘rgazmada rassomning 60 ta grafika asari namoyish etildi.
Ushbu ko‘rgazma O‘zbekiston Badiiy akademiyasi, O‘zbekiston Badiiy ijodkorlar uyushmasi va Toshkent Fotosuratlar uyi tomonidan tashkillashtirilgan.
Vladimir Yelizarov o‘zining navbatdagi shaxsiy ko‘rgazmasiga, asosan,  kompozitsiya va natyurmortlardan tashkil topgan syurrealizm ruhidagi grafik asarlarini taqdim etgan. Rassom asarlarini kuzatsangiz 1920 yillarda shakllana boshlagan syurrealizm unsurlari va ta’limotiga tayanilganligini payqashingiz mumkin. Uning ko‘pgina ishlari syurrelistlarning yetakchi rassomi Salvador Dalining bevosita ta’siri ostida yaratilgan. Xatto, Dalining mashhur asarlaridan o‘z ishlariga syujet tariqasida kiritadi. Buning sababi syurrealizstlarning ijodda ma’lum g‘oyaga tayanib, ruhlarini erkin qo‘yishlari bilan bog‘liq, deyish mumkin. Syurrealizm realizmning yuksak bosqichi va unda simvolizm unsurlaridan ham ko‘plab foydalaniladi.
Vladimir Yelizarov kompozitsiya va natyurmortlari fikrning aql tomonidan nazorat qilinmasdan, mato yuzasiga tasodifan tushirilgandek holatni yuzaga keltiradi. Rassom asarlari kompozitsiyasini tushunib yetish uchun ramziy ishoralar va syujetlarga diqqat bilan e’tibor qaratish lozim...
Rassom haqida:
1951 y. – Rossiya Federatsiyasining Yujnouralsk shahrida tug‘ilgan. Keyinchalik Toshkent viloyati, Chirchiq shahrida yashay boshlangan.
1981 y. – P.P.Benkov nomidagi Respublika rassomlik bilim yurtini tugatgan.
1986 y. – A.N.Ostrovskiy nomidagi Toshkent teatr va rassomlik institutining grafika bo‘limini tugatgan.

19 марта вТашкентском Доме фотографии открылась персональная выставка живописца и графика, члена Союза художников Узбекистана Владимира Елизарова под названием «Время». Экспозиция, приуроченная к 70-летнему юбилею художника, включает 60 графических произведений мастера. Организаторы: Академия художеств Узбекистана, Союз художников Узбекистана и Ташкентский Дом фотографии.
В своей новой выставке Владимир Елизаров представляет композиции и натюрморты, проникнутые философской рефлексией о времени и реальности. В его работах можно уловить влияние идей сюрреализма, зародившегося в 1920-е годы, а также эстетики Сальвадора Дали, мотивы которого иногда осмысляются художником в собственных произведениях. Такой подход характерен для сюрреалистического метода — освобождения художественного сознания от логических ограничений в стремлении к более глубокой, символической реальности. Сюрреализм представляет собой высшую ступень реализма, в которой активно используются элементы символизма.
Елизаров создаёт композиции, в которых предметный мир будто бы вырывается из привычных границ, становясь частью иррационального пространства. Его натюрморты и композиции поражают зрителя эффектом спонтанности, но в то же время обладают скрытой внутренней логикой. Символика и метафоричность занимают центральное место в его искусстве, предлагая зрителю неочевидные смыслы и ассоциативные ряды, раскрывающиеся при внимательном взгляде.
Владимир Елизаров родился в 1951 году в г. Южноуральск, Россия.
Работал художественным редактором в экспериментальном отделе издательства “Укитувчи”.
Сотрудничал в качестве художника иллюстратора с издательствами: “Литературы и искусства им. Г.Гуляма”, “Звезда Востока”, “Узбекистан”, “Радуга” и др.
В 1981 г. окончил Ташкентское художественное училище им. П.П.Бенькова, а в 1986 году Ташкентский театрально-художественный институт им. А.Н.Островского, факультет графики.
Участник молодёжных, республиканских и зарубежных выставок. А также участник международных конкурсов “Книги”.