Badiiy akademiya tasarrufidagi Samarqand ixtisoslashtirilgan san’at maktab-internatida Zahiriddin Muhammad Bobur tavalludining 543 yilligiga bag‘ishlangan “Vatanni seving Boburdek” mavzusida tadbir o‘tkazildi.
Tadbirda Boburning hayot yo‘li, vatanga bo‘lgan sog‘inchi, uning davlat arbobi va iste’dodli shoir sifatidagi faoliyati haqida batafsil ma’lumotlar berildi.
O‘quvchilar tomonidan Bobur g‘azallari va ruboiylaridan namunalar ifodali o‘qildi. Shuningdek, sahna ko‘rinishlari namoyish etildi. Tadbir davomida Bobur hayotiga bag‘ishlangan slaydlar va rasmlar ko‘rgazmasi tashkil etildi.
Mazkur tadbir orqali o‘quvchilar Zahiriddin Boburning boy ma’naviy merosi bilan yaqindan tanishdilar. O‘quvchilar qalbida milliy qadriyatlarga bo‘lgan hurmat yanada mustahkamlandi.

В специализированной школе-интернате искусств города Самарканда при Академия художеств Узбекистана состоялось мероприятие на тему «Любите Родину, как Бабур», посвящённое 543-летию со дня рождения великого поэта и государственного деятеля.
В ходе мероприятия была представлена информация о жизненном пути Бабура, его тоске по Родине, а также о его деятельности как государственного деятеля и талантливого поэта.
Учащиеся выразительно прочитали отрывки из газелей и рубаи Бабура. Также были показаны сценические постановки. В рамках мероприятия была организована выставка слайдов и рисунков, посвящённых жизни поэта.
Благодаря данному мероприятию учащиеся ближе познакомились с богатым духовным наследием Бабура. В сердцах учеников ещё больше укрепилось уважение к национальным ценностям.