Bugun Toshkent fotosuratlar uyida 8-mart – Xalqaro xotin-qizlar kuni  munosabati bilan  “Oʻzbek ayoli-oʻtmish, nafosat, kelajak ramzi” shiori ostida “Sport tarixida matonatli ayol timsoli” nomli  IV Respublika fotokoʻrgazmasi ish boshladi.
Fotokoʻrgazma Oʻzbekiston Badiiy akademiyasi, “Oʻzarxiv” agentligi,  Oʻzbekiston Kinofotofono hujjatlari milliy arxivi, Oʻzbekiston Milliy axborot agentligi, Oʻzbekiston Respublikasi Sport vazirligi hamkorligida tashkil qilindi.
Mustaqillik yillarida ayollar, xotin-qizlarga boʻlgan gʻamhoʻrlik, eʼtibor tufayli ayollar har sohada oʻzini namoyon etibgina qolmay, ulkan yutuqlarga erishib kelmoqda. Har bir sohada ayol oʻrni, mavqeini oshirish, ularga mehnat faoliyatida yetarli shart-sharoitlar yaratish davlat siyosatining ajralmas qismiga aylandi. Ayol-qizlarimizda sogʻlom turmush tarzini keng targʻib etish, ularning qonuniy huquq va manfaatlarini taʼminlashga qaratilgan mustahkam huquqiy baza yaratildi. Bugungi kunda mamlakatimiz xotin-qizlarining fan, taʼlim, madaniyat va sanʼat, sport sohalarida erishgan yutuqlari yuksak baholanib kelmoqda. Ayniqsa,  sport sohasida erishilayotgan yutuqlar  zamona ayollari nufuzini yanada oshirdi. Bu esa sport tarixida kamdan kam uchraydigan hodisa ekanligini xalqaro ekspertlar ham tan olmoqda.
Ayol – har sohada oʻzini yorqin va toʻliq namoyon eta oladigan nozik hilqatdir. Jumladan sportning har bir turida xotin-qizlarning yutuqlari tarix zarvaraqlarida mustahkam muhirlanib bormoqda. Bugungi tadbir fizkultura va sport bilan shugʻullanadigan hamda unga eʼtiborli boʻlgan, sogʻlom hayotni qoʻllab-quvvatlovchi ayollarga bagʻishlanadi.
Koʻrgazmada 1930-yillardan boshlab  bugungi kungacha ayollar sportiga bagʻishlangan 100 dan ziyod arxiv fotolari namoyish qilinmoqda.
Ular orasida  20 dan ortiq fotolar tomoshabinlarga ilk bor  havola etildi.  Mazkur fotolarda musobaqalarga tayyorgarlik jarayonlari, spartakiada, olimpiada va boshqa sport tadbirlarida faol qatnashgan xotin-qizlar oʻtmish va nafosatni, matonat va kelajak aksini topgan.

Сегодня в Ташкентском Доме Фотографии начала свою работу IV Республиканская фотовыставка, посвященная 8 марту – Международному женскому дню. На выставке представлено более 100 фотографии, хранящихся в Национальном архиве Кинофотофонодокументов Узбекистана.
Организаторы мероприятия: Академия художеств Узбекистана, Агентство «Узархив», Национальный архив Кинофотофонодокументов Узбекистана, Ташкентский Дом фотографии, Национальное информационное агентство Узбекистана, Министерство спорта Республики Узбекистан.
В годы независимости, благодаря усилению внимания женщинам, они не только показали себя во всех сферах, но достигли больших высот. Создание условий для творческой деятельности является частью государственной политики страны. В Республике Узбекистан создана прочная правовая база пропаганды здорового образа жизни, обеспечения прав и свобод женщин. Сегодня высоко оцениваются достижения наших девушек и женщин в науке, искусстве, спорте. Особенно повысился престиж современных женщин в спорте. Международные эксперты отмечают, что редкий факт в истории.
Женщина – хрупкое существо, ярко и полно представляющее себя во всех сферах. К примеру, мы видим достижения прекрасного пола в каждом виде спорта. Сегодняшнее мероприятие посвящено девушкам и женщинам, занимающимся физкультурой и спортом, поддерживающим здоровый образ жизни.
Экспонаты фотовыставки с 1930-х годов по сегодняшний день показывают девушек и женщин Узбекистана во время занятий физкультурой и спортом, в процессе подготовки к соревнованиям, в процессе активного участия в спартакиадах, олимпиадах и других спортивных мероприятиях, в момент достижения наивысших результатов и побед в спорте, трогательные кадры, передающие их чувства национальной гордости, ощущения своей причастности к повышению престижа страны. Особенно зрителей впечатлило 20 впервые демонстрируемых фотографий. По фотодокументам выставки можно проследить эволюцию спортивного костюма на протяжении многих десятилетий.