Bugun,20- dekabr kuni Toshkent fotosuratlar uyida O‘zbekiston Badiiy ijodkorlar uyushmasi a’zosi, “Do‘stlik” ordeni sohibi Valeriy Eninning “Lahzaning abadiyligi” shaxsiy ko‘rgazmasining oshilishi marosimi bo‘lib o‘tdi.
Ko‘rgazmada rassomning 40 dan ortiq asarlari namoyish etilmoqda.
“Tabiat Valeriy Eninning rassom sifatida shakllanishiga o‘z ulushini qo‘shdi. Rang-barang tabiati, go‘zalligi va ulug‘vorligi bilan ajralib turadigan O‘zbekiston bo‘ylab sayohatlar Valeriy Eninni go‘zal kartinalar yaratishga ilhomlantirdi. Keyinchalik uning Qirg'iziston, Xitoy, Tojikiston kabi boshqa mamlakatlarga qilgan ijody safarlari palitrasini yanada boyitib, mahoratini oshirdi.
Valeriy Enin manzaralarini kuzatsangiz, Yaratganning o‘zi naqadar go‘zal ijodkor ekanini his qilasiz. Uning suratlaridagi tabiat obrazlari goh ulug‘vorligi, goh samimiy talqini bilan hayratga solib, goh poetik, goh falsafiy mulohazalarga yetaklaydi. Rassom inson Buyuk Tabiatning ajralmas qismi ekaniga, uning koinot bilan hamohangligi ishora qiladi, insonni asl manbalarga qaytarishga urunadi.
Uning ko‘pgina kartinalarida yilning turli fasllari tasvirlangan tog‘larni ko‘rishimiz mumkin. Ular bahorning uyg‘onishini his qilib, yozning jazirama quyoshiga toblanib, yorqin kuzni boshdan kechirib, mahobatli qishni kutib olib, o‘z hayotlarini yashayotgandek tuyuladi.
Rassom ba'zan natyurmortlar ham chizadi va o‘z ijodiga janr xilma-xilligini kiritishga harakat qiladi. U ko‘p ishlaydi va o‘zining hayoliy dunyosini yaratadi.
Uning asarlari nafaqat O‘zbekistonda, balki turli mamlakatlardagi muzey va shaxsiy kolleksiyalarda, hamda zamonaviy interyerlarda o‘zining munosib o‘rnini topadi. Ular uning qalbi taftini, kayfiyatini, fikrlari va his-tuyg‘ularini ko‘tarib, tomoshabinga yetkazadi va shu orqali ularning ma‘naviy dunyosini boyitadi”.
Kamola Oqilova
O‘zbekiston Badiiy akademiyasi akademigi, san’atshunoslik fanlari doktori, professor.
Rassom haqida:
1964 y. – Toshkent shahrida tug‘ilgan.
1979-1983 yy. – P.Benkov nomidagi RRBYda o'qiygan.
1983-1990 yy. – A.N.Ostrovskiy nomidagi TTRIda o‘qigan (mahobatli-dekorativ rangtasvir kafedrasida).
1993 y. – O‘zbekiston Badiiy ijodkorlar uyushmasi a’zosi.
2004 y. – “Oʻzbekiston rus rassomlari” koʻrgazmasida (Toshkent) va “M-Art” galereyasida (Vena, Avstriya) ishtiroki.
2005 y. – Oʻzbekiston zamonaviy sanʼat markazida shaxsiy ko‘rgazmasi (Toshkent shahri).
2006 y. – O‘zbekiston Respublikasida xizmat ko‘rsatgan madaniyat xodimi.
2006 y. –Strasburg (Frantsiya), Bryussel (Qirollik tarix muzeyi), Parij (Oʻzbekistonning Fransiyadagi elchixonasi), Oʻzbekiston Tasviriy sanʼat galreyasida (Toshkent) shaxsiy koʻrgazmalari bo‘lib o‘tgan.
2008 – 2024 yy. – Oʻzbekiston, Qozogʻiston, Turkiya, Janubiy Koreya, Xitoy, Rossiyada shaxsiy va guruh koʻrgazmalari.
2014 y. – O‘zbekiston Respublikasining "E’tirof" Davlat mukofoti laureati.
2014, 2024 yy. – O‘zbekiston Badiiy akademiyasi va O‘zbekiston Badiiy ijodkorlar uyushmasining Oltin medali bilan taqdirlangan.

Сегодня, 20 декабря в Ташкентском доме фотографии состоялось открытие персональной выставки члена Союза художников Узбекистана, обладателя ордена «Дустлик» Валерия Енина, под названием «Вечность мгновения».
На выставке представлено более 40 картин художника.
«Природа внесла свои коррективы в формирование Валерия Енина как художника. Поездки по Узбекистану, природа которого отличается разнообразием, красотой, величием, вдохновила Валерия Енина на создание прекрасных живописных работ. Впоследствии, его поездки в другие страны, как, например, Кыргызстан, Китай, Таджикистан, еще больше обогатили палитру художника, развили его колористическое и живописное мастерство.
Когда видишь пейзажи Валерия Енина, ты ощущаешь, насколько прекрасно творение самого Создателя. Образы природы в его картинах иногда поражают ее величественностью, иногда более камерными прочтениями, иногда они поэтичны, иногда наводят на философские размышления. Художник словно возвращает человека к первоистокам, ощущению, что человек является неразрывной частью этой Великой природы, он должен жить с ней едиными ритмами мироздания.
В большинстве картин мы можем увидеть горы, изображенные в разное время года. Они словно живут своей жизнью, ощущая пробуждение весной, обогреваясь жарким солнцем летом, переживая яркую многоцветную осень, и величественно встречая зиму.
Художник иногда пишет натюрморты, пытается внести жанровое разнообразие в свое творчество. Он много работает, творит, создает свой образный мир.
Его работы находятся в музейных и частных коллекциях не только Узбекистана, но и разных стран, они находят свое достойное место в современном интерьере. Они несут частицы его души, его настроения, его мыслей и чувств, передавая их зрителю, тем самым, обогащая их духовный мир».
Камола Акилова
академик АХУз, доктор искусствоведения, профессор.
1964 г. – родился в Ташкенте
1979-83 гг. – учеба в РХУ им. П. Бенькова.
1983-1990 гг.- учеба в ТТХИ им. А.Н. Островского (отделение монументально-декоративной живописи).
1993 г. – Член Творческого объединения Узбекистана.
2004 г. - Участие в выставки «Русские художники Узбекистана» (г.Ташкент) и в галерее «M-Art» ( г.Вена. Австрия).
2005г. Персональная выставка. Центр Современного Искусства Узбекистана. г.Ташкент.
2006 г. – Заслуженный работник культуры Республики Узбекистан.
2006 г. – Персональные выставки: г. Страсбург (Франция), г. Брюссель (Королевский музей истории), г. Париж (Посольство Узбекистана во Франции), ГИИУзб (г. Ташкент).
2008 – 2024 гг. – Персональные и групповые выставки: в Узбекистане, Казахстане, Турции, Ю.Кореи, Китае, России.