Bugun, 19-dekabr kuni Kamoliddin Behzod nomidagi Sharq miniatyura san’ati muzeyida Baxtiyor Dedashevning “Tafakkur” nomli shaxsiy ko‘rgazmasi o‘z ishini boshladi. Mazkur ko‘rgazma musavvirning Oʻzbekiston Badiiy akademiyasi huzuridagi Rassomlik mahorat ustaxonasida stajor-tadqiqotchi sifatida faoliyati yakuniga bag‘ishlangan hisobot ko‘rgazma bo‘lib, 40 ga yaqin xattotlik va miniatyura san’ati asarlaridan iborat.
Dedashev Baxtiyor Kamoliddin Behzod nomidagi Milliy rassomlik va dizayn institutining Xattotlik va miniatyura yoʻnalishi bo‘yicha bakalavr (2020) va magistratura (2022) bosqichlarini tamomlagan. O‘quv jarayonida Mirxamid Sobirov, Behzod Xadjimetov, Rashid Aliboyev, Azizbek Soliyev, Davron Toshev kabi taniqli miniatyurachi rassomlardan saboq olgan. 2024–2025-yillarda Oʻzbekiston Badiiy akademiyasi huzuridagi Rassomlik mahorat ustaxonasida Xattotlik va miniatyura mutaxassisligi bo‘yicha stajor-tadqiqotchi sifatida malakasini oshirdi.
Hirot va Buxoro miniatyura san’ati an’analariga amal qilgan musavvir B. Dedashev turli mavzularga murojaat qiladi: tarixiy syujetlar, o‘tmishdagi mashhur shaxslar portretlari, Sharq mumtoz adabiyoti asarlariga ishlangan illyustratsiyalar, dostonlar, romanlar, hikoyalar qahramonlari, xalq urf-odatlari va an’analari Baxtiyor Dedashev ijodida muhim o‘rin egallaydi.
Buning tasdig‘ini Buyuk sarkarda va adolatli hukmdor Amir Temur tasvirlangan “Amir Temur va uning lashkarlari” asarida, milliy qahramonimiz Jaloliddin Manguberdi jasoratiga bag‘ishlangan “Turon arsloni” nomli dinamik asarida, Imom al-Buxoriy hayot yo‘liga bag‘ishlangan ijodiy ishlarda, shuningdek tasavvuf ta’limoti bilan bog‘liq “Shayx va murid”, “Hamzaning sarguzashtlari” (nusxa) va boshqa asarlarida kuzatish mumkin.
Saroy kitobxonalarida ijod qilgan o‘rta asr Sharq miniatyura rassomlari kabi, Baxtiyor Dedashev ham serqirra rassom sifatida “abru-bahor”, xattotlik, naqqoshlik va miniatyura san’atini mukammal o‘zlashtirgan. Ko‘rgazmada rassomning nasx, suls, kufiy va nastaliq yozuvida yaratilgan xattotlik kompozitsiyalari, Babonaqqosh uslubidagi tazhiblar hamda O‘rta asr Sharq qo‘lyozmalariga xos sahifa bezaklari namoyish etilgan.
B. Dedashev ijodining yana bir muhim jihati — ramziy ma’nolar, allegorik syujet va obrazlar orqali asar mazmunini tomoshabinga yetkazishidir. A. Qodiriyning “O‘tkan kunlar” romaniga ishlangan “Hijron” nomli miniatyurada katta toshlar orqali qahramonlarning qayg‘uli taqdiri, orqa fondagi qizarib botayotgan ufq orqali esa psixologik fojea ifodalangan.
Musavvir o‘z ijodida tanlagan mavzulari orqali dunyoni anglaydi, tomoshabinlarni esa hayotning har bir lahzasini chuqur tafakkur qilishga chorlaydi.

Сегодня, 19 декабря, в Музее миниатюры Востока имени Камолиддина Бехзада начала свою работу персональная выставка Бахтиёра Дедашева под названием «Созерцание». Состоящая из почти 40 произведений каллиграфии и миниатюрной живописи выставка является отчетной экспозицией, посвящённой завершению повышения квалификации в качестве стажёра-исследователя Мастерской живописи Академии художеств.
Бахтиёр Дедашев окончил Институт художеств и дизайна имени Камолиддина Бехзада по направлению «Каллиграфия и миниатюра». Обучался у известных художников-миниатюристовМирхамида Собирова, Бехзода Хаджиметова, Рашида Алибаева, Азизбека Солиева, Даврона Тошева. В 2024–2025 годах обучался в Мастерской живописи Академии художеств по направлению каллиграфия и миниатюра в качестве стажёра-исследователя.
В своих работах художник, в основном, следует традициям гератской и бухарской школ миниатюры, обращаясь к различным темам. Исторические сюжеты, портреты известных личностей прошлого, иллюстрации к произведениям классической литературы, сцены из жизни героев эпосов, романов и рассказов, народные обычаи и традиции занимают важное место в творчестве Б. Дедашева.
Подтверждением тому являются произведение «Амир Темур со своими войсками», посвящённое великому полководцу и государственному деятелю Амиру Темуру, наполненная динамикой движений работа «Туранский лев», воспевающая храбрость и мужество национального героя Джалолиддина Мангуберди, а также ряд миниатюр, посвящённых жизненному пути Имама аль-Бухари, удостоенного почётного звания «Амир аль-муминин в науке хадисов». Особое место занимают произведения, связанные с суфийским учением, — «Шейх и мюрид», «Приключения Хамзы» (копия) и другие.
Подобно художникам-миниатюристам средневекового Востока, работавшим во дворцовых китабхане, Бахтиёр Дедашев, являясь универсальным художником, плодотворно работает в технике мраморного искусства «абру-бахор», каллиграфии, орнаментальном искусстве и миниатюре. На выставке представлены каллиграфические композицииаяты, суры и мудрые изречения, выполненные почерками насх, сульс, куфи и насталик, гармонично сочетающиеся с изящными растительными узорами, тезхибом в стиле Бабанаккаша, а также декоративные страницы, характерные для средневековых манускриптов.
Ещё одной характерной особенностью творчества Б. Дедашева является умелое раскрытие содержания произведений через символические смыслы, аллегорические сюжеты и образы. В миниатюре «Разлука», созданной к роману А. Кадыри «Минувшие дни», художник передаёт трагическую судьбу и страдания героев через образ груды массивных камней, а напряжённое красное небо на заднем плане раскрывает психологическую драму сюжета.
Через выбранные темы художник открывает для себя мир и приглашает зрителей к глубокому и проникновенному размышлению о каждом мгновении бытия.