Shu kunlarda Buxoro shahrining tarixiy obidalari va qadamjolarida 26-fevral kuni boshlangan “Ustoz va shogird” an’anasi asosidagi ijodiy plener qizg‘in davom etmoqda.
Mazkur plenerda Pavel Benkov nomidagi Respublika ixtisoslashtirilgan rassomlik maktabi o‘qituvchisi, O‘zbekiston Badiiy akademiyasi oltin medali sohibi Zuhriddin Islamshikov hamda uning 10-sinf o‘quvchilari, shuningdek Buxoro shahri va Toshkent viloyatining ijodkor rassomlari faol ishtirok etmoqda.
Shu bilan birga, Buxoro ixtisoslashtirilgan san’at maktab-internati o‘qituvchi va o‘quvchilari ham plener jarayonida faol qatnashib, o‘z ijodiy mahoratlarini namoyon etmoqdalar.
Plener davomida yosh ijodkorlar ustozlar tajribasidan bahramand bo‘lib, tarixiy muhit bag‘rida amaliy mashg‘ulotlar olib bormoqdalar. Mazkur ijodiy tadbir milliy rassomlik an’analarini rivojlantirish, “Ustoz va shogird” maktabini mustahkamlash hamda yosh iste’dodlarni qo‘llab-quvvatlashga xizmat qilmoqda.

В эти дни на территории исторических памятников и святых мест города Бухары активно продолжается творческий пленэр на основе традиции «Учитель и ученик», начавшийся 26 февраля.
В пленэре принимают участие преподаватель Республиканской специализированной школы живописи имени Павла Бенькова, обладатель золотой медали Академии художеств Узбекистана Зухриддин Исламшиков, его учащиеся 10-го класса, а также творческие художники города Бухары и Ташкентской области.
Кроме того, преподаватели и учащиеся Бухарской специализированной школы-интерната искусства также активно участвуют в пленэре, демонстрируя свои творческие навыки и мастерство.
В ходе пленэра молодые художники получают ценный опыт от своих наставников и проводят практические занятия в исторической среде. Данное творческое мероприятие направлено на развитие национальных традиций живописи, укрепление школы «Учитель и ученик», а также поддержку молодых талантов.