Ispaniyaning nufuzli Fiestalonia Milenio xalqaro festival qo‘mitasi tomonidan tashkil etilgan, Yevropa va Osiyo yosh iqtidorlarini birlashtiruvchi “Fiestalonia Kazakhstan 2026” xalqaro san’at tanlovi o‘z yakuniga yetdi.
Tanlovning tantanali taqdirlash marosimi Qozog‘iston Respublikasi poytaxti — Astana shahrida bo‘lib o‘tdi. Quvonarlisi, O‘zbekiston Badiiy akademiyasi tizimidagi ixtisoslashtirilgan san’at maktablari va maktab-internatlari o‘quvchilari tanlovda munosib ishtirok etib, qator yuksak natijalarni qo‘lga kiritdilar.
Ro‘zi Choriyev nomidagi Surxondaryo ixtisoslashtirilgan san’at maktab-internati:
• Hursandova MarjonaLibos dizayni yo‘nalishi, 2-o‘rin
• Xo‘jaqulova MuhlisaLibos dizayni yo‘nalishi, 2-o‘rin
• Xamzayeva ZumradLibos dizayni yo‘nalishi, 2-o‘rin
• Xudoyberdiyev ShohruxArxitektura yo‘nalishi, 2-o‘rin
• Abduqahhorova ShaxloMahobatli rangtasvir yo‘nalishi, 1-o‘rin
• Chorshanbiyeva DiyoraMahobatli rangtasvir yo‘nalishi, 1-o‘rin
• Abdukarimova HadichaLibos dizayni yo‘nalishi, 1-o‘rin
Respublika ixtisoslashtirilgan dizayn maktabi:
• Tojimamatov FazliddinArxitektura yo‘nalishi, 1-o‘rin
• Islomov HusanArxitekturaviy maket yo‘nalishi, 1-o‘rin
Pavel Benkov nomidagi Respublika ixtisoslashtirilgan Rassomlik maktabi:
• Salikhova ZiyodakhonArxitektura grafikasi yo‘nalishi, 1-o‘rin
Respublika ixtisoslashtirilgan san’at maktab-internati:
• Marufjonov AbdullohArxitekturaviy maket yo‘nalishi, 2-o‘rin
Shuningdek, Respublika ixtisoslashtirilgan san’at maktab-internatining mutaxassislik fani o‘qituvchisi Ravshan Irgashev Arxitektura yo‘nalishi bo‘yicha 1-o‘rinni qo‘lga kiritdi.
Mazkur yutuqlar yosh ijodkorlarning xalqaro maydondagi salohiyati, ustoz-shogird an’analarining mustahkamligi hamda O‘zbekiston Badiiy akademiyasi tizimida yo‘lga qo‘yilgan uzluksiz ta’lim jarayonining samarali natijasi ekanini yana bir bor tasdiqlaydi.

Международный конкурс искусства «Fiestalonia Kazakhstan 2026», организованный престижным испанским международным фестивальным комитетом Fiestalonia Milenio, объединяющим молодые таланты Европы и Азии, завершился.
Торжественная церемония награждения конкурса состоялась в столице Республики Казахстан — городе Астана. Примечательно, что учащиеся специализированных художественных школ и школ-интернатов системы Академии художеств Узбекистана достойно выступили на конкурсе и добились ряда высоких результатов.
Специализированная школа-интернат искусства Сурхандарьинской области имени Рузи Чориева:
Хурсандова Маржона — дизайн костюма, 2-е место
Хужакулова Мухлиса — дизайн костюма, 2-е место
Хамзаева Зумрад — дизайн костюма, 2-е место
Худойбердиев Шохрух — архитектура, 2-е место
Абдукaххорова Шахло — монументальная живопись, 1-е место
Чоршанбиева Диёра — монументальная живопись, 1-е место
Абдукаримова Хадича — дизайн костюма, 1-е место
Республиканская специализированная школа дизайна:
Тожимаматов Фазлиддин — архитектура, 1-е место
Исламов Хусан — архитектурный макет, 1-е место
Республиканская специализированная школа живописи имени Павла Бенькова:
Салихова Зиёдахон — архитектурная графика, 1-е место
Республиканская специализированная школа-интернат искусства:
Марyфжонов Абдуллох — архитектурный макет, 2-е место
Также преподаватель профильной дисциплины Республиканской специализированной школы-интерната искусства Равшан Иргашев занял 1-е место в направлении архитектура.
Данные достижения свидетельствуют о высоком потенциале молодых творцов на международной арене, прочности традиций наставничества и эффективности системы непрерывного художественного образования, выстроенной в системе Академии художеств Узбекистана.