2025-yil 23-iyundan boshlab Xitoyning Xanjoy shahrida mashhur Sihu ko‘li bo‘ylarida butun dunyo rassomlarini birlashtirgan “Sihu ko‘lini chizamiz” xalqaro rassomchilik biennalesi boshlanadi.
Bu yil ishtirokchilar safida O‘zbekiston vakillari – Bobur Vahobjonov va Zuxriddin Qiyomov ham bor. Ularning ijodi Markaziy Osiyoning boy madaniyati va tasviriy san’at an’analarini yorqin aks ettiradi. Ular O‘zbekiston Badiiy akademiyasi ustaxonasining tadqiqotchi-stajyorlaridir.
O‘zbek rassomlarining taklif etilishi Xitoy va O‘zbekiston o‘rtasidagi madaniy almashinuv dasturining bir qismi bo‘lib, xalqaro ijodiy muloqotni kengaytirishga xizmat qiluvchi muhim qadamdir.
Bir necha kun davomida rassomlar ochiq osmon ostidagi ustaxonalar – plenyerlarda ishlaydi, Sihu ko‘lining manzaralarini tasvirlaydi. Bu ko‘l Xitoy poetikasi va tabiat bilan uyg‘unlik falsafasining ramzi hisoblanadi.
Vahobjonov va Qiyomovning asarlari zamonaviy san’at uslublari bilan an’anaviy sharqiy san’at motivlarini uyg‘unlashtirgan original uslubi bilan ajralib turadi.
Ularning asarlarida tomoshabinlar va san’atshunoslarning alohida e’tiborini ranglar chuqurligi, fazoni nozik his etish va muhitni milliy qarashlar prizmasi orqali yetkazish qobiliyati tortadi.
Biennale faqatgina plenyer ishlarini emas, balki yaratilgan asarlar ko‘rgazmasini, madaniy ma’ruzalarni, ijodiy uchrashuvlar va turli davlatlar rassomlari o‘rtasidagi muloqotlarni ham o‘z ichiga oladi.
Vahobjonov va Qiyomovning ishtiroki xalqlar o‘rtasidagi ijodiy hamkorlikning yorqin namunasi bo‘lib, O‘zbekiston va Xitoy o‘rtasidagi madaniy aloqalarning rivojlanishiga hissa qo‘shadi.
Biennale yakunida eng yaxshi asarlar Xitoyning boshqa shaharlariga sayohat qiladigan yakuniy ko‘rgazmada namoyish etiladi.
O‘zbek rassomlarining kartinalari ham tadbirning rasmiy katalogiga kiritiladi, bu esa ularning san’at mahorati xalqaro darajada e’tirof etilganini yana bir bor tasdiqlaydi.

С 23 июня 2025 года в китайском городе Ханчжоу стартует международное биеннале живописи «Рисуем озеро Сиху», объединившее художников со всего мира на живописных берегах знаменитого озера Сиху.
В этом году в числе участников оказались и представители Узбекистана —художники Бобур Вахобжонов и Зухриддин Киёмов, чьё творчество ярко отражает богатую культуру и художественные традиции Центральной Азии, они являются стажерами-исследователями мастерской Академии художеств Узбекистана.
Приглашение узбекских мастеров стало частью программы культурного обмена между Китаем и Узбекистаном и стало важным шагом в расширении международного творческого диалога.
В течение нескольких дней художники будут работать на пленэрах, запечатлевая пейзажи озера Сиху, которое по праву считается символом китайской поэтичности и философии гармонии с природой.
Работы Вахобжонова и Киёмова отличиются оригинальным стилем, в котором переплетаются современные художественные приёмы и мотивы традиционного восточного искусства.
Особое внимание зрителей и критиков в их работах привлекает глубина цвета, тонкое чувство пространства и способность передать атмосферу места через призму национального восприятия.
Биеннале включает не только пленэрную часть, но и выставку созданных произведений, культурные лекции, творческие встречи и диалоги художников разных стран.
Участие Вахобжонова и Киёмова стало ярким примером творческого взаимодействия между народами и внесет вклад в развитие культурных связей между Узбекистаном и Китаем.
По завершении биеннале лучшие работы будут представлены в итоговой экспозиции, которая отправится в тур по другим городам Китая.
Картины узбекских художников также войдут в официальный каталог мероприятия, что подчеркнёт международное признание их художественного мастерства.