ҲУРМАТЛИ ИЖОДКОРЛАР!
Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Туркистон жадидлик ҳаракатининг асосчиси, атоқли адиб ва жамоат арбоби, ношир ва педагог Маҳмудхўжа Беҳбудий таваллудининг 150 йиллигини кенг нишонлаш  тўғрисида” 2024-йил 27-декабрдаги ПҚ–462-сон қарорида белгиланган тадбирлар доирасида
ЎЗБЕКИСТОН БАДИИЙ АКАДЕМИЯСИ “МАҲМУДХЎЖА БЕҲБУДИЙ ҲАЁТИ ВА ИЖОДИ, ШУНИНГДЕК, ТУРКИСТОН ЖАДИДЛИК ҲАРАКАТИ НАМОЯНДАЛАРИНИНГ ФАОЛИЯТИГА ОИД ТАСВИРИЙ САНЪАТ АСАРЛАРИНИ ЯРАТИШ” БЎЙИЧА ИЖОДИЙ ТАНЛОВ ЭЪЛОН ҚИЛАДИ.
Танлов натижаси бўйича Ўзбекистон Республикаси Маданий мерос агентлиги ҳузуридаги Бадиий экспертлар кенгашини томонидан тасдиқланган  юксак бадиий қийматга эга бўлган тасвирий санъат асарларини Қатағон қурбонлари хотираси давлат музейи фондига харид қилинади ва ҳомийлар томонидан тақдирланади.
Танловда иштирок этиш учун ариза бериш муддати: 2025-йил 1-июлгача.
Ишларни етказиб бериш муддати: 2025-йил 15-июлгача.
Кўргазма ўтказилиш вақти: 2025-йил 1 августдан – 10 августга қадар.
Қўшимча маълумотларни Ўзбекистон Бадиий академияси https://art-academy.uz/ ва  Бадиий кўргазмалар дирекцияси https://dhv-art.uz/  сайтларидан олинади.

УВАЖАЕМЫЕ ХУДОЖНИКИ!
В рамках мероприятий, установленных Постановлением Президента Республики Узбекистан от 27 декабря 2024 года № ПП-462 «О широком праздновании 150-летия со дня рождения основателя движения Туркестанских джадидов, видного писателя и общественного деятеля, издателя и педагога Махмудходжи Бехбуди»,
АКАДЕМИЯ ХУДОЖЕСТВ УЗБЕКИСТАНА ОБЪЯВЛЯЕТ ТВОРЧЕСКИЙ КОНКУРС НА СОЗДАНИЕ ПРОИЗВЕДЕНИЙ ИЗОБРАЗИТЕЛЬНОГО ИСКУССТВА, ПОСВЯЩЕННЫХ ЖИЗНИ И ТВОРЧЕСТВУ МАХМУДХОДЖИ БЕХБУДИ, А ТАКЖЕ ДЕЯТЕЛЬНОСТИ ПРЕДСТАВИТЕЛЕЙ ДВИЖЕНИЯ ТУРКЕСТАНСКИХ ДЖАДИДОВ».
По результатам конкурса произведения имеющие высокую художественную ценность, одобренные экспнртным советом Агентства культурного наследия Республики Узбекистан, будут закуплены в фонд Государственного музея Памяти жертв репрессий и награждены спонсорами.
Срок подачи заявок для участия в конкурсе: до 1 июля 2025 года.
Cрок доставки работ:  до 15 июля 2025 г.
Время проведения выставки с 1 августа по 10 августа 2025г.
Дополнительная информация на сайте Дирекции художественных выставок https://dhv-art.uz/  и Академии художеств Узбекистана https://art-academy.uz/