Bugun, 2025 yil 10-dekabr kuni O‘zbekiston Badiiy akademiyasida Akademiya hamda Yaponiya elchixonasi vakillari ishtirokida uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuv san’at sohasi, ta’lim dasturlari va madaniy tadbirlar doirasidagi hamkorlikni rivojlantirish masalalariga bag‘ishlandi.
O‘zbekiston Badiiy akademiyasi raisi Akmal Nuriddinov 2026 yilda Toshkent shahrida “Yapon bog‘i” nomli fotoko‘rgazma tashkil etish taklifini ilgari surdi va ushbu tashabbus yapon delegatsiyasi tomonidan qo‘llab-quvvatlandi. Yaponiyaning Favqulodda va Muxtor Elchisi Xirata Kendi yapon me’morchiligi bo‘yicha ma’ruzalar o‘tkazish tajribasi bilan o‘rtoqlashib, o‘z mamlakatining madaniy an’analari haqida so‘zlab berdi hamda bu ishtirokchilarda katta qiziqish uyg‘otdi.
Tomonlar, shuningdek, qo‘shma ta’limiy tashabbuslar va san’at sohasida mutaxassislar tayyorlashda tajriba almashish masalalarini muhokama qildilar.
Uchrashuv yakunida O‘zbekiston va Yaponiya o‘rtasidagi madaniy aloqalarni mustahkamlashga qaratilgan hamkorlikni davom ettirish hamda kelgusi loyihalarni birgalikda tayyorlash to‘g‘risida qarorga kelindi.

Сегодня, 10 декабря 2025 года в Академии художеств Узбекистана прошла встреча представителей Академии и Посольства Японии.
Встреча была посвящена развитию сотрудничества в сфере искусства, образовательных программ и культурных мероприятий.
Председатель Академии художеств Акмаль Нуридинов предложил провести в Ташкенте в 2026 году фотовыставку «Японский сад», которая получила поддержку со стороны японской делегации. Чрезвычайный и Полномочный Посол Японии Хирата Кэндзи поделился опытом проведения лекций по японской архитектуре и рассказал о культурных традициях своей страны, вызвав живой интерес участников.
Стороны также обсудили совместные образовательные инициативы и обмен опытом в подготовке специалистов в сфере искусства.
Итогом встречи стало решение продолжить сотрудничество и подготовку будущих проектов, направленных на укрепление культурных связей между Узбекистаном и Японией.