2025 yilning 21-may kuni soat 14:00da O‘zbekiston Badiiy akademiyasi Ikuo Xirayama Xalqaro madaniyat karvon saroyida an’anaviy “Ko‘zmunchoq-2025” nomli bolalar rasmlari tanlovi va ko‘rgazmasining ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi.
Ushbu tanlov-ko‘rgazmada Toshkent shahri va viloyatlardan 400 nafar o‘quvchilarning 400 dan ortiq rangtasvir, grafika, vitraj, applikatsiya ishlari namoyish qilindi.
Bu yilgi “Ko‘zmunchoq - 2025” tanlov – ko‘rgazmasida Respublika ixtisoslashtirilgan san’at maktab – internati pedagoglari N. Rahimova, T. Goncharova, S. Mo‘minova, N. Hoshimova, S. Mahkamova, X. Qahhorova, L. Adilova,  Sh. Isakjanova, K. Igamberdiyeva, M. Adilovalarning o‘quvchilari faol ishtirok etmoqda.
Mazkur ko‘rgazmali tanlovda Qashqadaryo, Namangan, Surxondaryo, Samarqand, Jizzax, Sirdaryo viloyatlari, Qoraqalpog‘iston Respublikasi va Toshkent shaxridagi Ixtisoslashtirilgan san’at maktab-internatlari bolalarning turli janrlardagi ijodiy ishlari bilan birga applikasiya, kollaj, vitraj, grafika kabi texnikalarda yaratgan ijod namunalari o‘rin olgan.
Ko‘rik tanlov g‘oliblari:
🏆Gran-pri
Muxammadmustafo Moxirxojiev (Toshkent sh.)
🥇1-o‘rin:
1. Laziza Oloviddinova (Toshkent sh.)
2. Imona Baxtiyorova (Toshkent sh.)
3. Mubina Zafarova (Toshkent sh.)
🥈2-o‘rin:
1. Shohruza Olimjonova (Toshkent sh.)
2. Sofiya Raupova (Surxondaryo v.)
3. Abror Xatamov (Toshkent sh.)
4. Shoxnurmirzo Shuxratov (Qashqadaryo v.);
🥉3-o‘rin:
1. Ziyoda Atxamova (Toshkent sh.)
2. Osiyo Xudoyberdiyeva (Toshkent sh.)
3. Farzona Jumanazarova (Jizzax v.)
4. Ajiniyaz Jamg‘irbaev (Qoraqalpog‘iston Respublikasi);
Ikuo Xirayama Xalqaro madaniyat karvon saroyining sertifikatlari va esdalik sovg‘alari bilan taqdirlangan ishtirokchilar:

21 мая 2025 года в 14:00 в большом выставочном зале Международного караван-сарая культуры Икуо Хираямы Академии Художеств Узбекистана состоялась церемония открытия традиционного конкурса–выставки учащихся Республиканской специализированной школы-интерната искусств (РСШИИ) под названием “Кузмунчок-2025”.
Данная конкурс-выставка был организован в целях поощрения творческих начинаний детей, формирования у них навыков активной художественной деятельности, выявления и поддержки ярких творческих индивидуальностей.
В этом году помимо учеников РСШИИ (педагоги Т. Гончарова, Н. Рахимова, С. Махкамова, С. Муминова, Х. Каххоровa, Н. Хошимова, К. Игамбердиева, Л. Адылова, М. Адылова, Ш. Исакжанова) в конкурсе-выставке так же приняли участие ученики из Специализированных школ-интернатов искусств Кашкадарьинской, Сурхандарьинской, Самаркандской, Джизакской, Сырдарьинской, Наманганской областей и Республики Каракалпакстан.
В экспозиции выставки представлено более 400 работ участников, выполненных в различных техниках: живопись, графика, акварель, аппликация, также представлены витражи и изделия из соленого теста.