Badiiy akademiyaning Ro‘zi Choriyev nomidagi Surxondaryo ixtisoslashtirilgan sanʼat maktab-internatida O‘zbekiston xalq rassomi, akademik Ro‘zi Choriyev (1931–2004) xotirasiga bag‘ishlangan tadbir bo‘lib o‘tdi.
O‘zbekiston Badiiy ijodkorlar uyushmasi Surxondaryo viloyat bo‘limi tashabbusi bilan tashkil qilingan tadbirda rassom yodga olindi, haykali poyiga gullar qo‘yildi.
Tadbirda so‘z olgan rassomlar va boshqalar Ro‘zi Choriyevning ibratli hayot yo‘li, tasviriy sanʼat rivojiga qo‘shgan hissasi, ko‘p qirrali ijodi, ajoyib insoniy fazilatlari haqida alohida so‘z yuritishdi.
Darhaqiqat, O‘zbekiston tasviriy sanʼatining XX asrdagi ulkan namoyandalaridan biri Ro‘zi Choriyev o‘zining nafis asarlarida mahalliy, milliy va umumbashariy maʼnaviy qadriyatlar, betakror Vatanimiz, fidoyi, soddadil odamlar, go‘zal tabiat manzaralari va xalqimizning turmush tarzini keng tarannum etgan.
Mamlakatimizda keyingi yillarda barcha sohalar qatori madaniyat va sanʼat ham har taraflama qo‘llab-quvvatlanib, rivojlantirilmoqda. Yurtimizda yashab, ijod qilgan taniqli sanʼat namoyandalarining xotirasini abadiylashtirishga alohida eʼtibor qaratilmoqda.
Prezidentimiz tashabbusi bilan 2021-yilda O‘zbekiston Badiiy akademiyasi tasarrufidagi Surxondaryo ixtisoslashtirilgan sanʼat maktab-internatiga Ro‘zi Choriyev nomi berilgani va musavvir tavalludining 90 yilligi keng nishonlangani bunga yaqqol misoldir.
Mazkur taʼlim muassasasida rassomga haykal (Botir Hakimov tomonidan yaratilgan) ham qo‘yildi.
O‘zbek tasviriy sanʼati rivojida Ro‘zi Choriyev ijodining o‘rni, yosh avlodni Vatanga muhabbat, milliy va umumbashariy qadriyatlar ruhida tarbiyalashda asarlarining ahamiyati katta.
Shu bois, O‘zbekiston Badiiy akademiyasi akademigi Ro‘zi Choriyevning milliy tasviriy sanʼatimizni rivojlantirishdagi xizmatlari davlatimiz tomonidan munosib taqdirlangan. U O‘zbekistonda xizmat ko‘rsatgan sanʼat arbobi, O‘zbekiston xalq rassomi unvonlariga sazovor bo‘lgan hamda “El-yurt hurmati” ordeni bilan mukofotlangan.

Мероприятие было организовано по инициативе Сурхандарьинского областного отделения Союза художников Узбекистана. В ходе мероприятия память художника была почтена, к подножию его памятника возложены цветы.
Выступившие художники и другие участники отметили жизненный путь Рўзи Чориева, его вклад в развитие изобразительного искусства, многогранность творчества и высокие человеческие качества.
Действительно, один из выдающихся представителей изобразительного искусства Узбекистана XX века — Рўзи Чориев — в своих произведениях воспевал национальные и общечеловеческие духовные ценности, неповторимую Родину, самоотверженных и искренних людей, прекрасные пейзажи и образ жизни народа.
В последние годы в стране наряду с другими сферами активно поддерживаются и развиваются культура и искусство. Особое внимание уделяется увековечению памяти выдающихся деятелей искусства, живших и творивших в нашей стране.
По инициативе Президента в 2021 году учебному заведению, находящемуся в ведении Академии художеств Узбекистана, было присвоено имя Рўзи Чориева, а также широко отмечено 90-летие со дня рождения художника.
В данном образовательном учреждении установлен памятник художнику (созданный Ботиром Ҳакимовым).
Творчество Рўзи Чориева занимает важное место в развитии узбекского изобразительного искусства. Его произведения имеют большое значение в воспитании молодого поколения в духе любви к Родине, национальным и общечеловеческим ценностям.
За заслуги в развитии национального изобразительного искусства академик Академии художеств Узбекистана Рўзи Чориев был достойно отмечен государством. Он удостоен почётных званий Заслуженный деятель искусств Узбекистана, Народный художник Узбекистана, а также награждён орденом «Эл-юрт ҳурмати».