Xabar berganimizdek, O‘zbekiston Badiiy akademiyasi raisi Akmal Nur shu kunlarda Xitoy Xalq Respublikasining Shanxay shahrida xizmat safarida bo‘lib turibdi.
Bugun, 3-iyun kuni Shanxay sanʼat tadqiqot markazida mazkur markaz mutasaddilari va O‘zbekiston Badiiy akademiyasi raisi boshchiligidagi delegatsiya uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Unda sohadagi hamkorlik aloqalari istiqbollari, ikki tomonlama o‘zaro manfaatli loyihalar ijrosi xususida fikr almashildi.
Gap shundaki, Shanxay sanʼat kolleksiyasi muzeyida tasviriy sanʼat ko‘rgazmasi tashkil etiladi va unda o‘zbek rassomlari asarlari ham namoyish qilinadi.
Uchrashuv yakunida delegatsiyamiz tomonidan Shanxay sanʼat tadqiqot markaziga O‘zbekiston tasviriy va amaliy sanʼati, nomoddiy merosiga oid qimmatli adabiyotlar tuhfa qilindi.

Как сообщали ранее, председатель Академии художеств Узбекистана Акмаль Нур в эти дни находится с рабочей поездкой в Шанхае (КНР).
Сегодня, 3 июня в Шанхайском центре исследований искусств состоялась встреча с представителями данного центра и делегации во главе с председателем Академии художеств Узбекистана.
В ходе встречи состоялся обмен мнениями о перспективах сотрудничества в отрасли, реализации двусторонних взаимовыгодных проектов.
Дело в том, что в Шанхайском музее художественной коллекции будет организована выставка изобразительного искусства, на которой также будут представлены работы узбекских художников.
По итогам встречи нашей делегацией в Шанхайский центр исследований искусств была передана ценная литература, касающаяся изобразительного и прикладного искусства, культурного, нематериального наследия Узбекистана.