Kamoliddin Behzod nomidagi Sharq miniatyura san’ati muzeyida O‘zbekiston Badiiy ijodkorlar uyushmasi a’zosi, miniatyurachi rassom Shorasul Shoahmedovning “Kichik hajmga jo bo‘lgan buyuk muhabbat” nomli shaxsiy ko‘rgazmasi o‘z ishini boshladi. Ko‘rgazmada muallifning shaxsiy kolleksiyasi, shuningdek, Kamoliddin Behzod nomidagi Sharq miniatyura san’ati muzeyi fondidagi 40 dan ortiq asarlar namoyish etilmoqda.
Shorasul Shoahmedov 1970-yilda Toshkent shahrida tavallud topgan.U Pavel Benkov nomidagi Respublika ixtisoslashtirilgan rassomlik maktabida O‘zbekiston Badiiy akademiyasi a’zosi, O‘zbekiston xalq ustasi Niyozali Xolmatov qo‘l ostida tahsil olib, 1989-yilda o‘qishni tamomlagan. Rassom ko‘plab respublika va xalqaro ko‘rgazmalarning faol ishtirokchisidir. Uning asarlari O‘zbekiston Davlat amaliy san’at muzeyi, Kamoliddin Behzod nomidagi Sharq miniatyura san’ati muzeyi to‘plamlarida, shuningdek, xorijiy davlatlar — Ozarbayjon, Rossiya, Koreya, Fransiya, Germaniya, Angliya, Avstriya, Belgiya, Shveysariya, Yaponiya va AQShdagi shaxsiy kolleksiyalarda saqlanadi.
Shorasul Shoahmedov asarlari repertuari o‘zining boyligi va rang-barangligi bilan ajralib turadi. Musavvir ijodida nazokatli otlar, qo‘g‘irchoqbozlar va sayyoh darvishlar, Sharq go‘zallari hamda oshiqlar obrazlari muhim o‘rin tutadi.
Rassom ijodida Sharq she’riyatiAlisher Navoiy, Nizomiy va Umar Xayyom asarlari alohida ahamiyat kasb etib, uni nafis va ramziy badiiy obrazlar yaratishga ilhomlantiradi. Ko‘rgazmada namoyish etilayotgan “Farhod va Shirin” turkumidagi asarlarda muallif nozik plastik chizgilar, detallarning puxta ishlanishi, iliq va sovuq ranglar uyg‘unligi orqali buyuk Alisher Navoiyning muhabbat lirikasini badiiy talqin etadi.
Musavvir miniatyuralarida erksevar otlarga bo‘lgan muhabbat alohida o‘rin egallaydi. Charchagan tulporlarning harakati va ichki dinamizmi “Otlar podasi” kompozitsiyasida yorqin ifodalangan. Qizil osmon, moviy suv va o‘xra rangli tuproq fonida rassom turli zotdagi otlarni charchagan bo‘lsa-da, shiddatli yugurishdan to‘xtamayotgan holatda tasvirlaydi.
Eng mayda fon buyumlariga bo‘lgan e’tibor va puxta detallash “Nikoh o‘qitish” janr kompozitsiyasi (qutichasi)da yaqqol namoyon bo‘ladi. Unda rassom bog‘ga ochilgan yog‘och eshikning o‘yma naqshlari, orqa fondagi gulli naqshlar bilan bezatilgan so‘zana, shuningdek, erkak figuralari boshidagi salla burmalarini mahorat bilan tasvirlaydi. Bu unsurlar Sharqona an’analarning boyligini ochib berib, voqelikning tantanavor muhitini yaratadi.
“Oshiqlar” miniatyurasi o‘zining iliqligi va nozikligi, portret rangtasviri hamda dekorativ bezaklarning nafisligi bilan ajralib turadi. Unda Shorasul Shoahmedov gul ko‘targan qiz va oy yuzli go‘zalga muhabbat ramzi bo‘lgan olmani uzatayotgan yigit obrazini yuksak badiiy mahorat bilan gavdalantiradi.
Rassomning sevimli mavzularidan biri — inson qiyofasidagi qo‘g‘irchoqlarni harakatga keltiruvchi qo‘g‘irchoqbozlarning falsafiy obrazidir. Ushbu tashbeh orqali muallif hayot — teatr, undagi insonlar esa o‘zlariga atalgan rollarni ijro etayotgan aktyorlar ekanligiga ramziy ishora qiladi.
Miniatyurachi rassom Shorasul Shoahmedov O‘zbekiston zamonaviy miniatyura san’atida o‘ziga xos, darhol tanib bo‘ladigan individual uslubga ega. Uning ijodi chiziqlarning nozikligi, kompozitsiyaning shartliligi, detallarning puxta ishlanishi va toza ranglar qo‘llanilishi bilan ajralib turadi. Har bir asarda rassomning kasbiga bo‘lgan cheksiz muhabbati seziladi. Miniatyura an’anaviy ravishda kichik formatga ega bo‘lsa-da, u tomoshabinga muallifning ulkan va mehrga to‘la qalbini namoyon etadi. Ushbu muhabbatni rassom shogirdlariga saxiylik bilan ulashib, ularga san’at sirlarini o‘rgatib, Sharq miniatyura an’anasini izchil davom ettirmoqda.

В Музее искусства миниатюры Востока имени Камолиддина Бехзада начала свою работу персональная выставка члена Творческого союза художников Узбекистана, художника-миниатюриста Шорасула Шоахмедова под названием «Великая любовь, воплощённая в малых формах». На выставке представлены произведения из личной коллекции автора, а также более 40 работ из фонда Музея искусства миниатюры Востока имени Камолиддина Бехзада.
Шорасул Шоахмедов родился в 1970 году в городе Ташкенте. Он обучался в Республиканской специализированной художественной школе имени Павла Бенькова под руководством члена Академии художеств Узбекистана, Народного мастера Узбекистана Ниёзали Холматова, и окончил её в 1989 году. Художник является активным участником многочисленных республиканских и международных выставок. Художник является участником многочисленных республиканских и международных выставок. Его произведения хранятся в собраниях Государственного музея прикладного искусства Узбекистана, Музея искусства миниатюры Востока имени Камолиддина Бехзада, а также в частных коллекциях за рубежом — в Азербайджане, России, Корее, Франции, Германии, Англии, Австрии, Бельгии, Швейцарии, Японии и США.
Репертуар произведений Шорасула Шоахмедова отличается богатством и жанровым разнообразием. Значительная часть его работ посвящена образам грациозных лошадей, кукловодов и странствующих дервишей, восточных красавиц и влюблённых. Особое место в творчестве художника занимает восточная поэзия — произведения Алишера Навои, Низами и Умара Хаяма, вдохновляющие его на создание утончённых и поэтически насыщенных художественных образов. Ярким свидетельством этого является представленный на выставке цикл «Фархад и Ширин», в котором посредством тонких пластичных линий, тщательной проработки деталей, а также гармоничного взаимодействия тёплых и холодных тонов автор воплощает любовную лирику великого Алишера Навои.
С особым мастерством художник передаёт в своих миниатюрах любовь к вольнолюбивым лошадям. Экспрессия движения уставших животных выразительно раскрыта в композиции «Табун». На фоне трёх стихийалого неба, синей воды и охристой земли — художник изображает коней различных пород, уставших, но не прекращающих стремительного бега.
Тщательная детализация и внимание к самым малым фоновым элементам особенно ярко проявляются в жанровой композиции «Бракосочетание» (шкатулка). В ней искусно переданы резной орнамент деревянной двери, распахнутой в сад, вышитые цветочные узоры сюзане на заднем плане, а также складки тюрбанов на головах мужских фигур. Все эти детали отражают богатство восточной традиции, создавая атмосферу торжественности и сакральности происходящего события.
Миниатюра «Влюблённые» отличается исключительной теплотой и нежностью, тонкостью портретной живописи и изяществом декоративного орнамента. В ней Шорасул Шоахмедов мастерски воплощает образы главных героев — девушки с цветком и юноши, протягивающего луноликой красавице символ любви — яблоко.
Одной из излюбленных тем Шорасула Шоахмедова является философский образ кукловодов, приводящих в движение кукол, воплощённых в человеческом облике. Через эту метафору художник обращается к вечной идее о том, что жизнь — театр, а люди в нём — актёры, исполняющие предназначенные им роли.
Художник-миниатюрист Шорасул Шоахмедов обладает узнаваемым и самобытным авторским почерком в современном искусстве миниатюрной живописи Узбекистана. Его творчество отличают изящество линий, условность композиции, ювелирная проработка деталей и использование чистых, насыщенных цветов. В каждом произведении ощущается безграничная любовь автора к своему делу и профессии. И хотя миниатюра традиционно предполагает небольшой формат, зрителю открывается огромный духовный мир художника, с трепетом относящегося к своему ремеслу. Этой любовью он щедро делится со своими учениками, передавая им секреты мастерства и продолжая традиции восточной миниатюры.