Bugun, 14-mart kuni Ozarbayjon Milliy san’at muzeyida “Suzani tug‘ilishi. Bir kashtado‘z ayol tarixi” nomli ko‘rgazma ochildi. Mazkur ko‘rgazma Toshkent kashtachilik maktabi an’analarini tiklash va rivojlantirishga bag‘ishlangan.
Ko‘rgazmaning tantanali ochilish marosimida O‘zbekiston Respublikasining Ozarbayjondagi Favqulodda va Muxtor Elchisi Bahrom Ashrafxonov ishtirok etib, nutq so‘zladi.
Ekspozitsiya tomoshabinni chin ma’noda maftun etadi. Qo‘lda yaratilgan yigirmata pannolar tomoshabinni go‘zallik va betakror uyg‘unlik olamiga olib kiradi. Ranglar uyg‘unligining nozikligi, kompozitsiyaning nafisligi, har bir gul va naqshning umumiy bezak ritmiga mukammal singdirilgani kishini hayratga soladi.
Loyihaning g‘oyasi, dramaturgiyasi va ilmiy asoslari san’atshunoslik bo‘yicha falsafa doktori (PhD) Binafsha Nodirga tegishli bo‘lsa, uning badiiy talqini va material tili Madina Qosimbayeva tomonidan amalga oshirilgan.
Madina Qosimbayeva nafaqat ushbu asarlarni yaratadi, balki o‘z mahoratini boshqalarga ham o‘rgatib, zamonaviy O‘zbekistonda butun bir suzani maktabini shakllantirmoqda. Ushbu maktab qadimda hukmdorlar saroylari qoshida faoliyat yuritgan va yuksak badiiy qiymatga ega nafis asarlar yaratgan ustaxonalar an’analarini davom ettiradi.
Tashkilotchilar: Ozarbayjon Respublikasi Madaniyat vazirligi, Ozarbayjon Milliy san’at muzeyi.
Hamkorlar: O‘zbekiston Respublikasining Ozarbayjondagi Elchixonasi va “Hunarmand” O‘zbekiston hunarmandlar uyushmasi.

Сегодня, 14 марта в Азербайджанском национальном музее искусств открылась выставка «Рождение сузани. История одной вышивальщицы», посвящённая возрождению и развитию традиций ташкентской школы вышивки.
На торжественном открытии выставки Бахром Ашрафханов, Чрезвычайный и Полномочный Посол Республики Узбекистан в Азербайджане принял участие и выступил с речью.
Экспозиция по-настоящему завораживает. Двадцать панно ручной работы уносят зрителя в волшебный мир красоты и удивительной гармонии. Поражает тонкость цветовых сочетаний, изящество композиции, точность, с которой каждый цветок и каждый завиток вписаны в общий орнаментальный ритм.
Идея, драматургия и исследовательская рамка проекта принадлежат Бинафше Нодир, доктора философии (PhD) по искусствоведению ; художественное воплощение и язык материала – Мадине Касымбаевой.
Мадина Касымбаева не только создаёт эти произведения, но и передаёт своё мастерство другим, формируя целую школу сузани в современном Узбекистане. Эта школа продолжает традиции старинных мастерских, когда-то существовавших при дворах правителей и создававших произведения роскоши и высокой художественной значимости.
Организаторы: Министерство культуры Азербайджанской Республики, Азербайджанский национальный музей искусств.
При поддержке Посольства Республики Узбекистан в Азербайджане и Ассоциации ремесленников Узбекистана «Hunarmand».