Qirg‘izistonda o‘tkazilgan xalqaro ijodiy laboratoriyada O‘zbekistonlik yosh rassomlar ishtirok etmoqda
O‘zbekiston Badiiyot akademiyasi yosh iste’dodlarni xalqaro maydonga faol olib chiqishda davom etmoqda. 2025-yilning iyun oyida O‘zbekiston Badiiyot akademiyasining to‘rt nafar stajyor-tadqiqotchisi Qirg‘iziston Respublikasining O‘sh viloyatida o‘tkazilayotgan yirik xalqaro ijodiy laboratoriya — “Sharqning zamonaviy palitrasi” loyihasida ishtirok etmoqda.
Mazkur tadbir ART-ARAVA jamoat fondi tomonidan, Qirg‘iziston Madaniyat, axborot, sport va yoshlar siyosati vazirligi hamda MDH mamlakatlari xalqaro gumanitar hamkorligi ko‘magida tashkil etilgan. Laboratoriya 2011-yildan beri MDHga a’zo mamlakatlarning yosh rassomlari va san’at oliygohlari o‘qituvchilarini birlashtirib kelayotgan “Art-Eco” madaniy loyihasining bir qismidir.
Loyihaning asosiy maqsadi — yosh ijodkorlarga o‘zaro tajriba almashish va ijodiy o‘sish uchun platforma yaratish, shuningdek, san’at orqali mustahkam madaniyatlararo aloqalarni rivojlantirishdir. Laboratoriya doirasida ishtirokchilar ochiq osmon ostida rassomlik mashg‘ulotlari (plener), mahorat darslari, oliy o‘quv yurtlari taqdimotlarida qatnashadi hamda yaratilgan asarlar yakuniy ko‘rgazmada namoyish etiladi.
O‘zbekiston nomidan bu yil quyidagi Badiiy akademiyasi stajyor-tadqiqotchilari loyihada ishtirok etmoqda:
Umid Alimov
Mirvoxid Mirsaidov
Javohir Niyozov
Jahongir Abdullayev
Ushbu yosh rassom-tadqiqotchilar xalqaro muhitda rivojlanishga, shuningdek, madaniyatlararo muloqot orqali o‘z san’at tilini izlashga intilayotgan yangi avlod vakillaridir.
Laboratoriya doirasida ishtirokchilar Qirg‘izistonning O‘sh viloyati tabiati va madaniy merosi bilan yaqindan tanishadilar. Ular ochiq havoda ishlash jarayonida mahalliy rang-baranglik va an’analardan ilhomlanadilar. Eng yaxshi asarlar Gapar Aytiev nomidagi Qirg‘iziston Milliy tasviriy san’at muzeyi hamda O‘sh viloyatining tarixiy o‘lkashunoslik muzeyi fondlariga topshiriladi.

Молодые художники Узбекистана — участники международной творческой лаборатории в Кыргызстане
Академия художеств Узбекистана продолжает активное продвижение молодых талантов на международной арене. В июне 2025 года четыре стажёра – исследователя Академии художеств Узбекистана принимают участие в масштабной международной творческой лаборатории под названием «Современная палитра Востока», которая проводится в Ошской области Кыргызской Республики.
Организатором мероприятия выступает Общественный фонд ART-АРАВА при содействии Министерства культуры, информации, спорта и молодежной политики Кыргызстана и Международного гуманитарного сотрудничества стран СНГ. Лаборатория стала частью крупного культурного проекта «Art-Eco», который с 2011 года объединяет молодых художников и преподавателей художественных вузов стран Содружества.
Цель проекта — не только предоставить молодым авторам платформу для творческого обмена и роста, но и способствовать формированию прочных межкультурных связей через искусство. В рамках лаборатории участники смогут проявить себя в открытом пленэре, мастер-классах, презентациях учебных заведений, а также примут участие в заключительной выставке созданных работ.
От Узбекистана в этом году участие в проекте примут четверо стажёров исследователей Академии художеств:
Эти молодые художники-исследователи представляют новое поколение творцов, стремящихся к развитию в международной среде и к поиску собственного художественного языка через диалог культур.
Особое внимание в рамках лаборатории уделяется знакомству с природным и культурным наследием региона: художники работают на открытом воздухе, вдохновляясь колоритом Ошской области и традициями кыргызского народа. Лучшие произведения станут частью фондов Национального музея изобразительных искусств им. Гапара Айтиева и краеведческого музея Ошской области.
Таким образом, участие стажёров Академии художеств Узбекистана в проекте «Современная палитра Востока» не только подтверждает высокий уровень подготовки молодых узбекских художников, но и открывает перед ними новые горизонты профессионального и культурного роста.