Bugun, 5-mart kuni Toshkent fotosuratlar uyida 8-Mart — Xalqaro xotin-qizlar kuni munosabati bilan “O‘zbek ayoli — o‘tmish, nafosat, kelajak ramzi” shiori ostida “Oila va jamiyatni mustahkamlashda ayollar o‘rni” nomli fotoko‘rgazmaning tantanali ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi.
Tadbir O‘zbekiston Badiiy akademiyasi, O‘zbekiston Respublikasi Adliya vazirligi huzuridagi “O‘zarxiv” agentligi, O‘zbekiston Kinofotofono hujjatlari milliy arxivi, Toshkent fotosuratlar uyi hamda “Saodat” jurnali hamkorligida tashkil etildi.
Ayol — mehr-muhabbat timsoli, oila tarbiyasining poydevori va jamiyat taraqqiyotining muhim tayanchidir. Mustahkam oila barqaror jamiyatning asosidir, farzandning dunyoqarashi, odob-axloqi va Vatanga muhabbati esa avvalo ona tarbiyasi orqali shakllanadi. Shu bois bugungi kunda ayollarning nafaqat oiladagi, balki ta’lim, sog‘liqni saqlash, tadbirkorlik, siyosat, ilm-fan va madaniyat kabi sohalardagi faolligi tobora ortib bormoqda.
Fotoko‘rgazmada O‘zbekiston Kinofotofono hujjatlari milliy arxivi fondlarida saqlangan 100 dan ortiq noyob suratlar namoyish qilindi. Ular ayollarning oiladagi mehr-muhabbati, farzand tarbiyasidagi roli va jamiyatdagi faol ishtirokini yorqin tasvirlaydi. Ekspozitsiya 1930-yillardan bugungi kungacha bo‘lgan davrni qamrab oladi, har bir fotolavha ayollarning mehnati, ijtimoiy faolligi va hayotiy yutuqlarini hikoya qiladi. Suratlardan tabarruk onaxonlarning iliq nigohlari, turli vazirlik va jamoat tashkilotlarida fidokorona ishlayotgan xotin-qizlar, jamiyatning turli sohalarida yetakchilik qilayotgan ayollar obrazlarini ko‘rish mumkin.

Сегодня, 5 марта, в Ташкентском доме фотографии в честь 8 Марта — Международного женского дня состоялось торжественное открытие выставки «Роль женщин в укреплении семьи и общества» под девизом «Узбекская женщина — символ прошлого, изящества и будущего».
Мероприятие было организовано Академией художеств Узбекистана, Агентством «Узархив» при Министерстве юстиции Республики Узбекистан, Национальным архивом кино- и фотодокументов, Ташкентским домом фотографии и журналом «Saodat».
Женщина — символ любви и заботы, фундамент семейного воспитания и важная опора общественного развития. Крепкая семья является основой стабильного общества, а мировоззрение, воспитание и любовь к Родине формируются прежде всего через воспитание матерью. Сегодня активность женщин распространяется не только в семье, но и в сферах образования, здравоохранения, предпринимательства, политики, науки и культуры.
На выставке представлены более 100 уникальных фотографий из фондов Национального архива кино- и фотодокументов Узбекистана. Они ярко отражают любовь и заботу женщин в семье, их роль в воспитании детей и участие в общественной жизни. Экспозиция охватывает период с 1930-х годов до настоящего времени, каждая фотография рассказывает о труде женщин, их социальной активности и жизненных достижениях. На фотографиях можно увидеть теплые взгляды матерей, женщин, самоотверженно работающих в различных министерствах и общественных организациях, а также лидеров в разных сферах общества.