Hurmatli hamkasblar!
O‘zbekiston Badiiy akademiyasi, hamda Kamoliddin Behzod nomidagi Milliy san'at va dizayn instituti sizni 20 - 24 oktabr kunlari Toshkentda bo‘lib o‘tadigan “An’analar va global dunyo” V Toshkent Xalqaro amaliy san’at biennalesi doirasida bo‘lib o‘tadigan “Turkiy dunyo dekorativ-amaliy sanʼati: oʻtmish, bugun, kelajak” mavzusidagi xalqaro ilmiy-amaliy konferensiyada ishtirok etishga taklif etadi.
Anjuman o‘tkazilish vaqti: 2025-yil 22-oktabr kuni. Konferensiyaning ishchi tillari: o‘zbek, turk, ingliz, rus. Ishtirok etish shakli - aralash:
1. Konferentsiyada ma’ruzachi sifatida qatnashish (oflayn);
2. Konferensiyada ma’ruzachi sifatida ishtirok etish (videokonferensiya orqali – onlayn);
3. Konferensiya materiallarida maqola muallifi sifatida ishtirok etish.
Konferensiya materiallari asosida maqolalar to‘plamini nashr etish rejalashtirilgan. Anjumanning ilmiy yо’nalishlari:
• TURK DUNYOSI DEKORATIV-AMALIY SAN’ATI TARIXI VA MEROSI;
• MILLIY HUNARMANDCHILIK AN’ANALARINI SAQLASH VA TIKLASH;
• ZAMONAVIY    DIZAYN    VA    AMALIY    SAN’AT:    YANGILIK    VA    ILG‘OR TENDENSIYALAR;
• TURKIY      XALQLARNING      BADIIY      HUNARMANDCHILIK      SOHASIDAGI HAMKORLIGI;
• AMALIY SAN’AT VA TURIZM: YANGI IMKONIYATLAR;
• AMALIY    BEZAK    SAN’ATIDA    TA’LIM,    YOSHLAR    VA    USTOZ-SHOGIRD MAKTABI;
• AMALIY BEZAK SAN’ATI VA IQTISODIYOT
Anjumanda ishtirok etish uchun arizani to‘ldiring va 20-sentabrdan kechiktirmay quyidagi telegram va elektron pochta manzillariga yuboring: (+998 95863-63-40) (Dilnoza Narzullayeva) https://t.me/Science_MMM_journal, info@scientists.uz
Anketani to‘liq to‘ldirishingizni so‘raymiz.
Ma’ruzalar va maqolalar matnlari 2025-yil 1-oktabrdan kechiktirmay yuqoridagi manzilga yuborilishi kerak.
Agar ma’ruza ma’qullansa, keyinroq ishtirokchiga dastur va konferensiya jarayoni haqida batafsil ma’lumot, shuningdek konferensiyaga kirish uchun havola yuboriladi.
Qo‘shimcha ma’lumotni konferentsiya tashkilotchilaridan olishingiz mumkin.
Anjuman materiallarining indekslanishi
Konferensiyaga qabul qilingan har bir maqola Polshaning Index Copernicus, Yevropaning Zenodo va Open Aire xalqaro bazalariga, ilmiyanjumanlar.uz platformasiga joylashtiriladi hamda Google scholar xalqaro qidiruv tizimida indekslanadi.
Har bir maqola uchun alohida DOI raqam olinadi.
Har bir muallifga elektron shaklda sertifikat, indekslanganlik ma’lumotnomasi, indekslangan maqolaning pdf varianti taqdim etiladi. Konferensiya materiallari to‘plam holatda elektron va bosma nashr etiladi.
Tashkiliy to‘lov
O‘zbekistondan konferensiya ishtirokchilari uchun ro‘yxatdan o‘tish to‘lovi 200 000 so‘m, boshqa mamlakatlardan kelgan ishtirokchilar uchun esa bepul.
Ro‘yxatdan o‘tish to‘loviga konferensiya materiallari va aksessuarlari, kofe-breyklar va tushlik kiradi.
Mahalliy     ishtirokchilar     to‘lov     uchun     summani     hisob     raqamiga     yuboradilar: 20208000105517058001. (Plastik karta: 9860040104873951 Raxmatullayeva Gulirano).
Chet ellik ishtirokchilar uchun: 20208840405517058001, SWIFT Code - SCPEUZ22, Bank Code - 01125 (4916990300840169- Bakhtiyor Rustamov, Visa).
Iltimos, to‘lovdan keyin chekni yuboring.
Tahririyat mualliflardan materiallarni tayyorlashda quyidagi qoidalarga amal qilishni so‘raydi.
Anjuman materiallariga qo‘yiladigan talablar
Maqolada kо’tarilgan muammolarning mazmuni, tadqiqot uslubining tavsifi, muallif tomonidan olingan natijalar, ma’lumotlar hamda xulosalar qisqa va aniq bо’lishi kerak.
Rasmiylashtirishga qо’yiladigan talablar:
1. Annotatsiya va kalit soʻzlar ko‘rsatib o‘tilishi lozim (uch tilda);
2. Maqola matnlari A4 hajmda, yuqoridan va pastdan 2 sm, chapdan 3 sm, oʻngdan 1,5 sm hoshiyaga ega boʻlishi kerak;
3. Maqola matni Word matn muharririda, Times New Roman shrifti, 12 oʻlcham, 1,15 intervalda va 3-6 betdan iborat bo‘lishi lozim.
4. Tasviriy materiallar quyidagi formatlarda taqdim etiladi: fotosuratlar, chizmalar uchun – jpeg (2 MB va undan yuqori).
5. Rasmlar matnga joylashtirilishi va alohida fayllar sifatida biriktirilishi kerak, keyinchalik ular maket uchun ishlatiladi). Rasm sarlavhalari maqolaning oxirida alohida ro‘yxat sifatida berilgan. Maqolaning oxirida qo‘lyozma barcha mualliflar tomonidan imzolanadi.
6. Foydalanilgan adabiyotlar roʻyxati (10 dan 20 tagacha) talab qilinadi.
Maqolada elektron manbalardan yoki (Internet) manbalaridan foydalanilganda, bibliografiyada manbaning bibliografik yozuvi va Internetdagi to‘liq tarmoq manzili ko‘rsatilgan tarmoq resursiga havola ko‘rsatililishi lozim.
Kitoblar uchun: Mualliflarning familiyasi va bosh harflari. Sarlavha. – Nashr joyi: nashriyot, nashr etilgan yili.
Masalan:
1. Cухарева О. А. Квартальная община позднефеодального города Бухары (в связи с историей кварталов). – М.: Наука, 1976.
Jurnallardagi maqolalar uchun: Mualliflarning ismlari va bosh harflari. Maqola nomi // Nashr nomi. (Serial). - Nashr qilingan yili. - Sahifalar.
1. Лобачева Н. П. Особенности костюма народов Среднеазиатского-Казахстанского региона // СЭС. Вып. IV. – М.: 2001. – С. 69-97.
Elektron manbalar uchun: Masalan:
1. Казакова, Д. Г. Особенности культуры узбеков // Молодой ученый. – 2016. – № 9
(113).    –    С.    1228-1230.    –    URL:   https://moluch.ru/archive/113/29280/     (дата    обращения: 06.07.2023).
1. Mualliflar haqida ma’lumot
Maqolaning elektron variantiga maqola mualliflarining har biri to‘g‘risidagi ma’lumotlar, ularning familiyasi, ismi, otasining ismi ko‘rsatilgan holda ilova qilinishi kerak; ilmiy daraja; ilmiy unvon; asosiy ish joyi; ish yoki mobil telefon raqamlari; elektron pochta manzili (tahririyat bilan bog‘lanish uchun); shahar va mamlakatlarning toʻliq nomlari hamda mualliflarning elektron pochtasi.
Tahririyatga maqolaning ko‘rsatilgan talablarga to‘liq mos keladigan elektron varianti va muallifning fotosurati taqdim etilishi shart. Maqolaning sahifalari raqamlangan bo‘lishi kerak. Agar kerak bo‘lsa, maqola muallifga qayta ko‘rib chiqish uchun qaytarilishi mumkin.
Maqola dizayniga misol
MAQOLA NOMI
Abdullaeva B.D., elektron pochta manzili,
O‘zbekiston Fanlar akademiyasi San’at tarixi instituti, Toshkent, O‘zbekiston.
AnnotatsiY. (150 so‘zdan oshmasligi kerak). Kalit so‘zlar: (5-7 so‘z)
Maqola matni maqola matni maqola matni maqola matni maqola matni maqola matni maqola matni maqola matni maqola matni maqola matni maqola matni maqola matni maqola matni maqola matni maqola matni maqola matni maqola matni maqola matni maqola matni maqola matni maqola matni maqola matni maqola matni maqola matni maqola matni maqola matni maqola matni maqola matni maqola matni [1, p. 60] maqolalar maqola matni maqola matni maqola matni maqola matni maqola matni maqola matni maqola matni maqola matni [2, p. 21] maqola matni.
Foydalanilgan manbalar va adabiyotlar ro‘yxati:
Alifbo tartibida beriladi.
Muallif haqida:
Abdullaeva B.D., Oʻzbekiston Fanlar akademiyasi Sanʼatshunoslik instituti, lavozimi, ilmiy darajasi, ilmiy unvoni, elektron pochta manzili, aloqa telefoni, Toshkent, Oʻzbekiston.
ILOVA
“An’analar va global dunyo” V Toshkent Xalqaro amaliy san’at biennalesi doirasida bo‘lib o‘tadigan “Turkiy dunyo dekorativ-amaliy sanʼati: oʻtmish, bugun, kelajak” mavzusidagi xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya ishtirokchisi

Академия художеств Узбекистана, Национальный институт художеств и дизайна имени Камолиддина Бехзода приглашают вас принять участие в международной научно- практической конференции на тему «Декоративно-прикладное искусство тюркского мира: прошлое, настоящее, будущее», которая пройдет в рамках V Ташкентской Международной биеннале прикладного искусства «Традиции и глобальный мир» с 20 - 24 октября в городе Ташкент.
Дата проведения конференции: 22 октября 2025 года.
Рабочие языки конференции: узбекский, турецкий, английский, русский.
Научные направления конференции:
Порядок участия в конференции: Для участия в конференции необходимо заполнить заявку и отправить её на следующий электронный адрес не позднее 20 сентября: Дильноза Нарзуллаева (+998 95863-63-40) https://t.me/Science_MMM_journal, info@scientists.uz
Просим заполнять анкету полностью и внимательно.
После одобрения доклада участнику будет направлена подробная информация о программе и ходе конференции, а также ссылка для подключения к мероприятию.
Дополнительную информацию вы можете получить у организаторов конференции.
Индексация материалов конференции
Каждая статья, принятая на конференцию, размещается в международные базы Index Copernicus Польши, Zenodo и Open Aire Европы, на платформу ilmiyanjumanlar.uz, также будет проиндексирована в международной поисковой системе Google scholar.
Для каждой статьи предоставляется отдельный номер DOI.
Каждому автору будет предоставлен электронный сертификат, сертификат индексации и PDF-версия проиндексированной статьи. Материалы конференции будут опубликованы в электронном и печатном виде.
Организационный взнос для участников конференции из Узбекистана составляет:
200 000 сумов, а для участников из других стран - бесплатно.
Организационный взнос включает в себя расходы на комплект материалов
конференции и принадлежностей, кофе-брейки и обед.
Местные участники отправляют сумму для оплаты на номер счёта: 20208000105517058001. (Пластиковая карта 9860040104873951 Raxmatullayeva Gulirano).
материалов. Требования к материалам конференции:
Содержание статьи должно чётко и лаконично отражать суть рассматриваемых проблем, описание методологии исследования, полученные автором результаты, факты и выводы.
(узбекском, русском и английском).
фотографии и схемы в формате jpeg (размером не менее 2 МБ).
необходимо привести полную библиографическую запись с обязательным указанием
полного интернет-адреса источника.
Для книг: Фамилия и инициалы автора(ов). Название книги. – Место издания: издательство, год издания.
Сухарева О. А. Квартальная община позднефеодального города Бухары (в связи с историей кварталов). – М.: Наука, 1976.
Фамилия и инициалы автора(ов). Название статьи // Название издания (выпуск). – Год. – Страницы.
// СЭС. Вып. IV. – М.: 2001. – С. 69–97.
Пример:
(113). – С. 1228–1230. – URL: https://moluch.ru/archive/113/29280/ (дата обращения: 06.07.2023).
К электронному варианту статьи необходимо приложить сведения о каждом из авторов статьи, с указанием фамилии, имени и отчества; учёной степени; учёного звания; основного места работы; рабочего или мобильного номера телефона; адреса электронной
почты (для связи с редакцией); полного наименования города и страны, а также электронной почты авторов.
В редакцию обязательно представляется электронный вариант статьи, полностью соответствующий указанным требованиям, а также фотография автора. Страницы статьи должны быть пронумерованы. При необходимости статья может быть возвращена автору на доработку.
НАЗВАНИЕ СТАТЬИ (прописными буквами, по центру)
Абдуллаева Б.Д., адрес электронной почты
Институт истории искусства Академии наук Узбекистана, Ташкент, Узбекистан
Аннотация. (Объём аннотации — не более 150 слов).
декоративно-прикладное искусство, ремесло, тюркский мир, культурное наследие, дизайн, орнаментальное искусство, традиции
Текст статьи текст статьи текст статьи текст статьи текст статьи текст статьи текст статьи текст статьи текст статьи текст статьи текст статьи текст статьи текст статьи текст статьи текст статьи текст статьи текст статьи текст статьи текст статьи текст статьи текст статьи текст статьи текст статьи текст статьи текст статьи текст статьи текст статьи текст статьи текст статьи [1, c. 60] текст статьи текст статьи текст статьи текст статьи текст статьи текст статьи текст статьи [2, c. 21] текст статьи.
(Приводится в алфавитном порядке)
Абдуллаева Б.Д. Институт искусствоведения Академии наук Узбекистана, старший научный сотрудник, кандидат искусствоведения, доцент. Электронная почта: example@mail.uz
Телефон: +998 90 123-45-67
Ташкент, Узбекистан
ПРИЛОЖЕНИЕ
Участник международной научно-практической конференции на тему
«Декоративно-прикладное искусство тюркского мира: прошлое, настоящее, будущее» в рамках V Ташкентской Международной биеннале прикладного искусства «Традиции и глобальный мир»