2025 yil “Atrof-muhitni asrash va “yashil” iqtisodiyot yili” bag‘ishlangan Xalqaro ananaviy “Tasviriy va amaliy sanat festivali”
DASTURI
Xalqaro an’anaviy “Tasviriy va amaliy san’at festivali” ishtirokchilari va mehmonlari 21 aprelga qadar Toshkent shahriga yetib keladilar.
15 APREL – SESHANBA
11:00             - Xalqaro an’anaviy “Tasviriy va amaliy san’at festivali”ning matbuot anjumani. (O‘zbekiston Badiiy akademiyasi Anjumanlar zali)
BIRINCHI KUN
21 APREL - DUSHANBA
K. Behzod nomidagi Milliy rassomlik va dizayn instituti kuni
10:00             – Kamoliddin Behzod haykali poyiga GUL QO‘YISH MAROSIMI.  K. Behzod nomidagi Sharq miniatyura san’ati muzeyi bog‘ hududida
11:00             Xalqaro an’anaviy Tasviriy va amaliy san’at festivalining tantanali   OCHILISH   MAROSIMI. (Markaziy ko‘rgazmalar zali)
• K.Behzod nomidagi Milliy rassomlik va dizayn institutining “T-shirt” loyihasi. Kurator – Teatr bezagi rangtasvir kafedrasi dotsenti Tatyana  Fadeyeva
• Toshkent xalqaro Kimyo universiteti loyihasi
• Keimyung University (Janubiy Koreya) talabalari loyihasi
• “Art-karvon” ijodiy guruhining Rossiya-O‘zbekiston loyihasi (kurator  Irina Kovalenko (Rossiya), Mamasaliyev Ashurmuxammad (O‘zbekiston)
11:00             – XURSHID ZIYAXANOVNING “SHARQONA KUBIZM” nomli    shaxsiy  ko‘rgazmasining  Ochilishi. Kurator – san’atshunos Manushak Arushanova.
(Farg‘ona shahri, Farg‘ona Davlat tarix va madaniyat muzeyi)
12:00             -  Oʻzbekiston Badiiy akademiyasi va  O‘zbekistondagi Geydar Aliyev  nomidagi  Ozarbayjon madaniyat markazi oʻrtasida memorandum  imzolash marosimi.
(O‘zbekiston Badiiy ijodkorlar uyushmasi)
13:00             - TAEKVONDO sport jamoasining chiqishi (Keimyung University.   Janubiy Koreya).
(Markaziy koʻrgazmalar zali)
13:30             – “Vista-artista”dan akvarel bo‘yicha mahоrat darsi
14:00             - O‘zbekiston Badiiy ijodkorlar uyushmasi amaliy san’at sho‘basining amaliy san’at bo‘yicha mahorat darsi
(Markaziy ko‘rgazma zali)
15:00             – K. Behzod nomidagi Milliy rassomlik va dizayn instituti va Keimyung  University (Janubiy Koreya) talabalari tomonidan tayyorlangan  “SEHR VA RANG” nomli zamonaviy va an’anaviy liboslar namoyishi.
(Markaziy ko‘rgazmalar zali)
16:00        - Chirchiq davlat pedagogika universiteti San’atshunoslik fakulteti  Tasviriy san’at va dizayn kafedrasi Ustoz va shogird  an’analari    asosida o‘qituvchi va talabalarining “PARVOZ” deb nomlagan     ko‘rgazmasining ochilishi .
(Toshkent Fotosuratlar uyi)
17:30      - KEIMYUNG UNIVERSITY (Janubiy Koreya) tasviriy san’at fakulteti   PROFESSORLARINING badiiy ko‘rgazmasining ochilishi.
(O‘zbekiston Badiiy akademiya galereyasi)
IKKINCHI KUN
22 APREL - SESHANBA
P. Benkov nomidagi ixtisoslashtirilgan Respublika rassomlik maktabi kuni
10:00         -  K. Behzod nomidagi Milliy rassomlik va dizayn institutining       “JADIDLARNI  XOTIRLAB” nomli plakat ko‘rgazmasining ochilishi
(K. Behzod nomidagi Milliy rassomlik va dizayn instituti)
10:30             - “Vista-artista”dan akril bo‘yicha mahorat darsi
11:00         –  Ixtisoslashtirilgan san’at maktab-internatining  “O‘ZINGDAN -  O‘ZINGACHA” badiiy  ko‘rgazmasi. Badiiy rahbar Maxkamova Sabohat
(I. Xiroyama Madaniyat karvonsaroyi)
12:00   - P.Benkov nomidagi Respublika ixtisoslashtirilgan rassomlik maktabi  o‘quvchilari tomonidan tayyorlangan tarixiy LIBOSLAR NAMOYISHI.
15:00         - TURKSOY xalqaro tashkiloti hamkorligida tashkil etilgan “TURK   DUNYOSINING AYOL RASSOMLARI” xalqaro ko‘rgazmasining  ochilishi.
(O‘zbekiston Tasviriy san’at galereyasi)
17:00         – O‘zbekistonning yosh zamonaviy rassomlari ishtirokidagi “QUROQ”    ko‘rgazmasi.  Alimxodjayev Bobur, Serafim Dim, Tamila Bismaxova,      Roza Baxronova. Kurator - Yadgarova Nigora
(I. Xiroyama nomidagi Madaniyat karvonsaroyi)
UCHINCHI KUN
23 APREL - CHORSHANBA
O‘zbekiston Badiiy ijodkorlar uyushmasi kuni
10:30         – Ananaviy o‘tkazib kelinayotgan talabalarning   “EGO XXVI:   KINOYA – SANATDA BADIIY VOSITA SIFATIDA” eksperimental          konferentsiyasini tashkil etish.  Kurator: professor, O‘zbekiston           Respublikasi Fanlar akademiyasi va O‘zbekiston Badiiy akademiyasi   akademigi Akbar Hakimov
(O‘zbekiston Badiiy ijodkorlar uyushmasi Anjumanlar zali)
11:00         – Galitskaya Kamilaning akvarel bo'yicha ZXK “Nevskaya Palitra”    bilan hamkorlikdagi  mahorat darsi
(Markaziy ko'rgazmalar zali)
11:30         - K.Behzod nomidagi Milliy rassomlik va dizayn instituti kulolchilik  kafedrasining “ASARLARDA AKS ETGAN MEROS” zamonaviy    kulolchilik buyumlari ko‘rgazmasi
12:00 -    Rassom MUZAFFAR ABDULLAEV ijodiga bag‘ishlangan albom taqdimoti.  Muallif: Manushak Arushanova
(O‘zbekiston Badiiy akademiyasi majlislar zali)
12:00         - Rossiyalik rassomlar Arxipov ANDREY VLADIMIROVICH VA  KOVALENKO IRINALARDAN mahorat darslari
14:00         - ZXK “Nevskaya Palitra” va Umar Rajabov bilan hamkorlikda    rangtasvir bo‘yicha mahorat darsi
(Gipermarket “Beta-art” Manzil: Karimov ko‘chasi, 17. MUM, 2-qavat)
14:30         – “ISTANBULDAN TO TOSHKENTGACHA” turk  ustalarining  ko‘rgazmasi (Miniatyura,xattotlik)
(K.Behzod nomidagi Sharq miniatyura san’ati muzeyi)
15.00         – “KAMOLIDDIN BEHZOD IZDOSHLARI” yosh ijodkorlarning  an’anaviy ijodiy tanlovi ko‘rgazmasining ochilishi va g‘oliblarni   taqdirlash. (Miniatyura va amaliy san’at)
(Respublika ixtisoslashtirilgan dizayn maktabi)
TO‘RTINCHI KUN
24 APREL – PAYSHANBA
Respublika ixtisoslashtirilgan dizayn maktabi kuni
10:00         - TURKSOY xalqaro tashkiloti hamkorligida tashkil etilgan “Turk          dunyosining ayol rassomlari” xalqaro ko‘rgazmasining ishtirokchilari   BILAN IJODIY UCHRASHUV
(O‘zbekiston tasviriy san’at galereyasi)
11:00         – Respublika ixtisoslashtirilgan dizayn maktabi o‘quvchilari tomonidan tayyorlangan zamonaviy va an’anaviy LIBOSLAR NAMOYISHI
11.30         – Nizomiy nomidagi Toshkent Davlat Pedagogika universitetining   Professional ta’lim fakulteti Tasviriy san’at kafedrasi “Badiiy ta’limda  tasviriy         va amaliy bezak san’atining dolzarb muammolari: Integratsiya  va amaliyot” mavzusidagi ILMIY-AMALIY KONFERENTSIYASI
(O‘zbekiston Badiiy akademiyasi Anjumanlar zali)
14:00         - Festival ishtirokchilari uchun Toshkent shahrining diqqatga sazovor  joylariga ekskursiya
15:00         - Toshkent Xalqaro Kimyo Universiteti “Liboslar dizayni”  kafedrasining   zamonaviy va an’anaviy LIBOSLAR NAMOYISHI
17:00         - Pak Nadejdaning “MENING HIKOYAM” shaxsiy ko‘rgazmasining      ochilishi
BESHINCHI KUN
25 APREL – JUMA
Respublika ixtisoslashtirilgan sanat maktab-internati kuni
10:00         – TURKSOY  xalqaro tashkiloti hamkorligida tashkil etilgan “Turk  dunyosining ayol rassomlari”  xalqaro KO‘RGAZMASINING YOPILISHI
(O‘zbekiston tasviriy sanat galereyasi)
11:00         – Professor, O‘zbekiston Badiiy akademiyasi akademigi Marina   Borodinaning  interer va landshaft dizayni bo‘yicha mahorat darsi
13:30         – Respublika ixtisoslashtirilgan san’at maktab-internati o‘quvchilarining  Toshkent shahri mehmonlari uchun KONTSERT DASTURI
15:00         -  Xalqaro an’anaviy “TASVIRIY VA AMALIY SAN’AT” festivalining tantanali yopilishi hamda g‘oliblar va ishtirokchilarni taqdirlash    marosimi
Izoh:
Festival kunlari davomida soat 9:00 dan 18:00 gacha Badiiy ko‘rgazmalar direksiyasining Markaziy ko‘rgazmalar zali hamda Kamoliddin Behzod nomidagi Sharq miniatyura san’ati muzeyi bog‘i hududi atrofida quyidagi ta’lim muassasalari o‘qituvchi va talabalarining mahorat darslari hamda ijodiy ishlari taqdimoti bo‘lib o‘tadi:
Shuningdek, shahar va viloyatlardagi oliy va o‘rta, ixtisoslashgan va umumta’lim muassasalari ishtirok etadilar.
Xalqaro Tasviriy va amaliy festival doirasida O‘zbekiston Badiiy akademiyasi Qoraqalpog‘iston Respublikasining hududiy tashkilot va muassasalarida bir vaqtning o‘zida mahalla yoshlari ishtirokida ko‘rgazmalar, mahorat darslari, ko‘rik-tanlovlar, ijodiy uchrashuvlar tashkil etiladi.
• Zarur hollarda O‘zbekiston Badiiy akademiyasi mazkur dasturga o‘zgartirishlar kiritishga ruxsat etiladi.

10:00               – Церемония возложения цветов к памятнику  Камолиддина  Бехзода.
• Проект Национального института художеств и дизайна им. К. Бехзода «T-shirt». Куратор - доцент кафедры театрально декорационной живописи Татьяна Фадеева
• Проект Ташкентского Международного Университета Кимё
• Проект студентов Keimyung University (Южная Корея)
• Проект творческой группы «Арт-караван» Россия-Узбекистан (куратор Ирина Коваленко (Россия), Мамасалиев Ашурмухаммад (Узбекистан)
11:00               - Открытие персональной выставки Хуршида Зияханова «Восточный кубизм».  Куратор – искусствовед  Манушак Арушанова
(Город Фергана. Ферганский государственный музей истории и культуры)
12.00               ПОДПИСАНИЕ МЕМОРАНДУМА Академией Художеств Узбекистана с  Азербайджанским Культурным Центром имени Гейдара Алиева в Узбекистане
(Творческий союз художников Узбекистана)
13:00 -             Выступление спортивной команды по ТАЭКВАНДО (Keimyung University)
(Центральный выставочный зал)
13:30               - Мастер – класс по акварели от торговой марки  «VISTA-ARTISTA»
(Центральный выставочный зал).
14:00               - Мастер-класс секции прикладного искусства Творческого Союза художников  Узбекистана
15:00 - Показ моделей современной и традиционной одежды «ВОЛШЕБСТВО И  ЦВЕТ», подготовленных студентами Национального института художеств и  дизайна  им. К. Бехзода  и студентов Keimyung University (Южная Корея)
16.00   –          Открытие выставки «ПОЛЁТ», преподавателей и студентов  кафедры  изобразительного искусства и дизайна, факультета искусствоведения  Чирчикского государственного педагогического университета
(Ташкентский дом фотографии)
17:30              - ОТКРЫТИЕ ВЫСТАВКИ ПРОФЕССОРОВ факультета изобразительного  искусства KEIMYUNG UNIVERSITY (Южная Корея)
(Галерея Академии художеств Узбекистана).
ВТОРОЙ ДЕНЬ
22 АПРЕЛЯ – ВТОРНИК
День Республиканской специализированной художественной школы им. Павла Бенькова
10:00               - Открытие выставки плакатов “ЖАДИДЛАРНИ ХОТИРЛАБ” Национального    института     художеств и дизайна им. К. Бехзода
(Национальный институт художеств и дизайна им. К. Бехзода)
10:30               Мастер – класс по акрилу от торговой марки  «VISTA-ARTISTA»
11:00               Художественная выставка специализированной  школы-интерната искусств «ОТ СЕБЯ  - К СЕБЕ».  Художественный руководитель Махкамова Сабохат
(Караван-сарай культуры им. И.Хироямы)
12:00               - ПОКАЗ МОДЕЛЕЙ исторических костюмов, подготовленных студентами Республиканской специализированной художественной школы им. П. Бенькова
15:00              - Открытие международной выставки «ЖЕНЩИНЫ -      ХУДОЖНИЦЫ   ТЮРКСКОГО МИРА»     организованной совместно  с Международной организацией ТЮРКСОЙ
(Галерея изобразительного искусства Узбекистана).                         17:00              - Выставка «КУРАК» с участием молодых современных художников  Узбекистана­ - Бобур Алимходжаев; Серафим Дим; Тамила Бисмахова,  Роза Бахронова. Куратор Ядгарова Нигора
(Караван – сарай культуры им. И. Хироямы)
ТРЕТИЙ ДЕНЬ
23 АПРЕЛЯ – СРЕДА
День Творческого союза художников Узбекистана
10:30              –  Научно - практическая  конференция  «ЭГО XXVI. Ирония – инструмент   художественности в искусстве».  Куратор: профессор, академик Академии наук  Республики Узбекистан и Академии художеств Узбекистана Акбар Хакимов.
(Конференц – зал Творческого Союза художников Узбекистана)
11:00               - Мастер- класс по акварели Галицкой Камилы от ЗХК «Невская палитра»
11:30              Выставка современной керамики  Национального института  художеств и дизайна им. К. Бехзода «НАСЛЕДИЕ ОТРАЖЁННАЯ В  ПРОИЗВЕДЕНИЯХ»
(Ташкентский Дом фотографии)
12:00              ПРЕЗЕНТАЦИЯ АЛЬБОМА, посвященного творчеству художника  МУЗАФФАРА АБДУЛЛАЕВА. Автор: Манушак Арушанова
(Конференц-зал Академии художеств Узбекистана)
12:00               Мастер-класс Российских художников  Архипова Андрея Владимировича и  Коваленко Ирины
14:00              - Мастер-класс по живописи совместно с ЗХК «Невская палитра»  Умара Раджабова.
(Гипермаркет «Beta-Art» Адрес: ул. Каримова, 17. ЦУМ, 2 этаж)
14:30               - Выставка мастеров Турции «ИЗ СТАМБУЛА В ТАШКЕНТ»  (Миниатюра, каллиграфия)
(Музей миниатюры востока им. К. Бехзода)
15.00                - Открытие выставки и награждение победителей традиционного творческого конкурса молодых художников «ПОСЛЕДОВАТЕЛИ  КАМАЛИДДИНА БЕХЗОДА». (Миниатюра и прикладное искусство).
(Республиканская специализированная школа дизайна.)
ЧЕТВЁРТЫЙ ДЕНЬ
24 АПРЕЛЯ – ЧЕТВЕРГ.
День Республиканской специализированной школа дизайна
10:00              - ТВОРЧЕСКАЯ ВСТРЕЧА с участницами международной выставки  «ЖЕНЩИНЫ - ХУДОЖНИЦЫ   ТЮРКСКОГО МИРА» совместно  с  Международной организацией ТЮРКСОЙ.
(Галерея изобразительного искусства Узбекистана).
11:00               – ПОКАЗ МОДЕЛЕЙ современной и традиционной одежды подготовленных  студентами Республиканской специализированной школы дизайна.
11.30        - НАУЧНО - ПРАКТИЧЕСКАЯ КОНФЕРЕНЦИЯ Ташкентского Государственного  педагогического университета имени Низомий «Актуальные проблемы  изобразительного и декоративно-прикладного искусства в художественном  образовании: интеграция и практика»
14:00              - ЭКСКУРСИЯ по достопримечательностям города Ташкента для  региональных участников фестиваля.
15:00           - ПОКАЗ МОДЕЛЕЙ современной и традиционной одежды,  Ташкентского Международного университета Киме, кафедра "Дизайн одежды"
17:00              - Открытие персональной выставки Пак Надежды «Моя история»
ПЯТЫЙ ДЕНЬ
25 АПРЕЛЯ – ПЯТНИЦА
День Республиканской специализированной  школы-интернат искусств
10:00              - ЗАКРЫТИЕ международной выставки «Женщины -        художницы Тюркского мира»   организованной совместно  с Международной организацией ТЮРКСОЙ
11:00              – Мастер-класс  по интерьеру и ландшафтному дизайну профессора,  академика Академии художеств Узбекистана Марины Бородиной
13:30               – КОНЦЕРТНАЯ ПРОГРАММА учащихся Республиканской  специализированной  школы-интерната искусств для гостей г. Ташкента.
15:00              - ЦЕРЕМОНИЯ ЗАКРЫТИЯ Международного Фестиваля  изобразительного и прикладного искусства. Награждение победителей  и участников.
Примечание:
• В течение Фестиваля с 9:00 до 18:00 на территории парковой зоны Центрального выставочного зала Дирекции Художественных выставок и парковой зоны Музея миниатюры востока им. К. Бехзода будут проходить мастер – классы преподавателей  и презентации работ студентов учебных заведений:
- В рамках Фестиваля во всех подведомственных организациях Академии Художеств Узбекистана, в Республике Каракалпакстан и областях совместно с молодёжью махалли будут одновременно открыты выставки, проведены мастер-классы, конкурсы и творческие встречи.