O‘zbekiston mahallalari uyushmasi, O‘zbekiston Badiiy akademiyasi va Yoshlar ishlari agentligi tomonidan O‘zbekiston Respublikasi Mustaqilligining 35 yilligi munosabati bilan "Yangi O‘zbekiston: mahalla – an’analar – insoniy qadriyatlar" mavzusida rangli rasmlar tanlovi e’lon qilingan edi.
Bugun Nukus shahri Yoshlar markazida ushbu tanlovning Nukus shahar bosqichi bo‘lib o‘tdi. Tanlovda 20–40 yosh oralig‘idagi rassomlar qatnashib, berilgan mavzu asosida suratlarni shu yerda, musobaqa davomida chizishdi. Ishtirokchilar mahalla hayoti, milliy an’analar va insoniy qadriyatlarni o‘z asarlarida badiiy ifodalab berdilar.
Hakamlar hay’ati tomonidan asarlarning g‘oyaviy mazmuni, badiiy yechimi va ijro mahorati inobatga olinib, quyidagi ishtirokchilar g‘olib deb topildi:

Союз махаллей Узбекистана, Академия художеств Узбекистана и Агентство по делам молодежи объявили конкурс цветных рисунков на тему «Новый Узбекистан: махалля – традиции – человеческие ценности», посвящённый 35-летию независимости Республики Узбекистан.
Сегодня в Молодёжном центре города Нукуса состоялся городской этап данного конкурса. В конкурсе приняли участие художники в возрасте от 20 до 40 лет, которые в ходе соревнования создавали свои работы непосредственно на месте по заданной теме. Участники художественно отразили в своих произведениях жизнь махалли, национальные традиции и человеческие ценности.
По решению жюри, с учётом идейного содержания произведений, художественного решения и мастерства исполнения, победителями были признаны следующие участники: