Bugun, 15-may kuni O‘zbekiston Badiiy akademiyasining anjumanlar zalida Yaponiyaning O‘zbekiston Respublikasidagi Favqulodda va muxtor elchisi Xatori Takashiga O‘zbekiston Badiiy akademiyasining oltin medalini topshirish marosimi bo‘lib o‘tdi.
Elchi janoblariga ushbu mukofot sanʼat va madaniyat sohasidagi ikki tomonlama munosabatlarni rivojlantirishga qoʻshgan salmoqli hissasi, shuningdek, ikki mamlakat madaniyatini yaqinlashtirish va oʻzaro boyitish, xalqaro madaniy aloqalarni mustahkamlash borasidagi muxim hissasi uchun berildi.
Shuningdek, ikki tomonlama madaniy aloqalarni o‘rnatish, rivojlantirish va qo‘llab-quvvatlash, Yaponiya bilan madaniyat va san’at sohasida qo‘shma salmoqli loyihalarni amalga oshirishga qo‘shgan ulkan hissasi uchun Yaponiyaning O‘zbekiston Respublikasidagi elchixonasi madaniyat bo‘limi xodimi Shahrizoda Salixova "O‘zbekiston Badiiy akademiyasi fidoyisi" ko‘krak nishoni bilan taqdirlandi.

15 мая сего года в  Академии художеств Узбекистана, состоялась церемония награждения Золотой медалью Академии художеств Узбекистана Чрезвычайного и Полномочного Посла Японии в Республике Узбекистан Хатори Такащи.
Высокая награда была присуждена за значительный вклад в развитие двусторонних связей в области искусства и культуры, а также за деятельность по сближению и взаимообогащению культур двух стран, укрепление международных культурных связей.
Также за большой вклад в установление, развитие и поддержание двусторонних культурных связей, реализацию совместных с японской стороной значимых проектов с сфере культуры и искусства, Нагрудным знаком Академии художеств Узбекистана, была награждена работник отдела культуры посольства Японии в Республике Узбекистан Шахризода Салихова