Toshkent hayvonot bog‘ining 100 yillik yubileyi munosabati bilan Toshkent fotosuratlar uyida “Tarix ob’ektivda” nomli ko‘rgazma tashkil qilindi.
1924-yil 24-oktabr Toshkent hayvonot bog‘ining rasmiy tashkil topgan kuni hisoblanadi.
O‘tgan asr davomida Toshkent hayvonot bog‘i ko‘plab hayvonlar turlarining maskani sifatida shahar madaniy-ma’rifiy hayotining muhim qismiga aylandi. Bu nafaqat dam olish va ko‘ngilochar maskan bo‘libgina qolmay, balki noyob turlarni muhofaza qilish, ekologik ta’lim-tarbiya berishda ham muhim o‘rin tutadi.
"Tarix ob'ektivda" bu shunchaki fotosuratlar ko'rgazmasi emas, o'tmishga qiziqarli sayohat bo'lib, ko'rgazmaga tashrif buyuruvchilarga vaqt o'tishi bilan hayvonot bog'i qanday o'zgarganini, uning kolleksiyasiga qanday hayvonlar qo'shilganini va xodimlar bugungi kunda siz bilgan biz ko’rib turgan hayvonot bog'ini yaratishda qaysi yo'lni bosib o’tganliklarini kuzatishimiz imkonini beradi.
Ko'rgazma kattalar uchun ham, hayvonlarni yaxshi ko'radigan bolalar uchun ham qiziqish uyg'otadi. Bu Toshkent hayvonot bog‘i tarixi bilan tanishish va uning jonivorlariga turli davr nuqtai nazaridan qarash uchun ajoyib imkoniyatdir.
Fotoko‘rgazma shunchaki tasvirlar to‘plami emas, balki professional fotograflar, havaskorlar, xodimlar va do‘stlarimiz nigohi orqali olingan yovvoyi tabiat olamiga sayohatdir. Har bir fotosurat o'z tarixini aytib beradi.
Toshkent hayvonot bog‘i O‘zbekiston poytaxtida bolalar bilan sayr qilish uchun eng mashhur joylardan biri hisoblanadi. Bugungi kunda Toshkent shahridagi hayvonot bog‘ining maydoni 21,5 gektar bo‘lib, 336 tur va 8000 dan ortiq jonivorlarga ega. Ko'rgazmaning 11 ta bo'limlari omma uchun ochiq: "Yovvoyi hayvonlar", "Akvarium", "Terrarium", "Primatlar", "To'tiqushlar", "Qushlar", "Yirtqichlar", "Suv ​​qushlari", "Tuyoqlilar", "Insektarium", "Kichik sutemizuvchilar". Hududda hayvonlar uchun keng vol’erlar, shu jumladan issiq polli katta qishki xonalar mavjud.
“Wildlife Care” MChJ boshqaruv kompaniyasi kelishi bilan hayvonot bog‘ida hayvonlarni tabiiy sharoitlarga yaqin saqlash uchun qulay imkoniyatlar yaratish bilan keng ko‘lamli rekonstruksiya ishlari boshlandi va infratuzilmani kompleks modernizatsiya va takomillashtirish konsepsiyasi qabul qilindi.
Toshkent hayvonot bog'i, o’z kolleksiyasining tur xilma-xilligini oshirish ishlarini olib borilmoqda. Masalan, Afrika-Osiyo zonasi, hamadriyalar uchun yozgi lager qurilishi tugallandi, rekonstruksiyadan so‘ng bo‘rilar qo‘ralari ochildi va boshqalar.
Loyihadan ko‘zlangan maqsad barcha xalqaro talablarga javob beradigan rivojlangan, zamonaviy hayvonot bog‘ini yaratishdir.
2000-yildan boshlab Toshkent hayvonot bog‘i EARAZA (Evro-Osiyo hududiy hayvonot bog‘lari va akvariumlar assotsiatsiyasi)ning to‘liq a’zosi hisoblanadi. 2019-yildan boshlab global ZIMS dasturi hayvonot bog‘larida hayvonlarni qayd etishda qo‘llanila boshlandi va 2023-yil yanvar oyidan boshlab u SEAZA (Janubi-Sharqiy Osiyo hayvonot bog‘lari assotsiatsiyasi)ning sho‘ba a’zosi sifatida qabul qilindi.
Toshkent hayvonot bog‘i bioxilma-xillikni saqlashning muhim bo‘g‘ini hisoblanadi. Zoologiya bogʻida vatanimizning turli hududlarida yashovchi noyob, yoʻqolib ketish xavfi ostida turgan hayvonlar turlarining koʻplab turlari mavjud va koʻpaytiriladi: Oʻrta Osiyo toshbaqasi, oʻrmon mushugi, jayron, kulon, echki, buxoro bugʻusi, qumay va hokazo. Aytgancha, hayvonot bog'lari tufayli insoniyat bizon, Prjevalskiy otlari, kulanlar, David kiyiklari, Shimoliy Amerika bizoni, hind karkidonlari va boshqa bir qator hayvonlarning butunlay yo'q bo'lib ketishidan qutqarildi. Hayvonot bog‘ining asosiy faoliyati hayvonlarning noyob va yo‘qolib ketish xavfi ostida turgan turlarini to‘plash va  ko‘paytirish, shuningdek, hayvonlarni ilmiy tadqiq etish va kuzatishni kengaytirishdan iborat. Yana bir vazifa fuqarolarni ekologik tarbiyalash va hayvonlarga hurmatni singdirishdir. Ekologik ta’limni yaxshilash maqsadida hayvonot bog‘ida turli tadbirlar, jumladan, yosh avlod uchun ko‘rgazmalar, ma’ruzalar va ko‘rik-tanlovlar, bolalar ekofestivallari o‘tkazilmoqda. Har qanday hodisa oqilona iste'mol qoidalarini o'rganishni o'z ichiga oladi.

По случаю юбилея Ташкентского зоопарка в Ташкентском доме фотографии открылась выставка "История в объективе".
24 октября 1924 года – официальная дата образования Ташкентского зоопарка.
Ташкентский зоопарк на протяжении века стал домом для множества видов животных, а также важной частью культурной и образовательной жизни города. Он не только служит местом для отдыха и развлечений, но и выполняет важную роль в охране редких видов и в экологическом просвещении.
"История в объективе" – это не просто выставка фотографий, это увлекательное путешествие в прошлое, которое позволит посетителям выставки наблюдать, как менялся зоопарк с течением времени, какие животные пополняли его коллекцию, и какой путь прошли сотрудники, чтобы создать тот зоопарк, который мы знаем сегодня.
Выставка будет интересна как взрослым, так и детям, любящим животных. Это прекрасный повод познакомиться с историей Ташкентского зоопарка и посмотреть на его обитателей в разных временных ракурсах.
Фотовыставка – не просто собрание изображений, а путешествие в мир дикой природы, запечатленное через объектив профессиональных фотографов, энтузиастов, сотрудников и наших друзей. Каждый снимок рассказывает свою историю, посетитель выставки сможет взглянуть на повседневную жизнь обитателей зоопарка, их характеры, повадки и моменты взаимодействия с киперами.
Ташкентский зоопарк — одно из самых популярных мест для прогулок с детьми в столице Узбекистана. На сегодняшний день площадь зоопарка в Ташкенте составляет 21.5 гектаров и насчитывает 336 видов и свыше 8 000 особей животных. Открыты для посещения 11 экспозиционных отделов «Прирученные животные», «Аквариум», «Террариум», «Приматы», «Попугаи», «Птицы», «Хищные», «Водоплавающие птицы», «Копытные», «Инсектарий», «Мелкие млекопитающие». На территории обустроены вольготные вольеры для животных, в том числе и большие зимние помещения с теплыми полами.
С приходом управляющей компании ООО «Wildlife Care» в зоопарке начата масштабная реконструкция с созданием комфортных условий содержания животных, приближенных к естественным, принята концепция по комплексной модернизации и улучшению инфраструктуры Ташкентского зоопарка, идет работа по увеличению видового разнообразия коллекции зоопарка. К примеру, завершено строительство зоны Африка-Азия, летника для гамадрил, открыты после реконструкции вольеры волков и другое.
Цель проекта - развитый, современный зоопарк, отвечающий всем международным требованиям.
C 2000 года Ташкентский зоопарк является действительным членом ЕАРАЗА (Евро-Азиатская Региональная Ассоциация Зоопарков и Аквариумов). С 2019 года используется глобальная программа ЗИМС по учету животных в зоопарках, с января 2023 года принят в аффилированные члены СЕАЗА (Ассоциация Зоопарков Юго-Восточной Азии).
Ташкентский зоопарк является важным звеном по сохранению биоразнообразия. В зоологическом парке содержатся и размножаются многие виды редких, вымирающих видов животных обитающих в разных регионах нашей родины: черепаха среднеазиатская, камышовый кот, джейран, кулан, винторогий козел, бухарский благородный олень, кумай и т. д. Кстати, благодаря зоопаркам человечеству удалось спасти от полного вымирания зубров, лошадей Пржевальского, куланов, оленей Давида североамериканских бизонов, индийских носорогов и ряд других животных. Основной работой зоопарка является расширение коллекции и разведение в неволе редких и исчезающих видов животных, а также научные исследования и наблюдения за животными. Другой задачей является экологическое просвещение граждан и воспитание бережного отношения к животным. Для повышения экологического образования в зоопарке проводятся разные мероприятия, в их числе выставки, лекции и конкурсы для подрастающего поколения, детские экопраздники. В любое мероприятие включается изучение правил разумно