🎨 Eron Islom Respublikasi Badiiy akademiyasida O‘zbekiston Badiiy akademiyasi raisi, O‘zbekiston xalq rassomi, akademik Akmal Nur asarlarining virtual ko‘rgazmasi bo‘lib o‘tdi. ko‘rgazmada rassomning 40 dan ortiq kartinasi o'rin oldi.
🛜Tadbir onlayn formatda tashkil etilib, unda Eron Islom Respublikasi Badiiy akademiyasi hamda O‘zbekiston Badiiy akademiyasi vakillari ishtirok etdi.
📝 Eron tomonidan virtual ko‘rgazma ochilishida quyidagilar qatnashdi:
Eron Islom Respublikasi Badiiy akademiyasi prezidentining ilmiy ishlar bo‘yicha o‘rinbosari — doktor (xonim) Abdiy;
Akademiya prezidentining xalqaro almashinuv va hamkorlik masalalari bo‘yicha o‘rinbosari — doktor Firuzzoda;
Eron Islom Respublikasining O‘zbekistondagi madaniyat attashesi — doktor Safarxaniy;
Xalqaro aloqalar departamenti direktori — xonim Purakiy.
✅ Tadbir davomida ishtirokchilar Akmal Nur asarlarining yuksak badiiy saviyasi, ularda o‘zbek san’atining boy an’analari, falsafiy teranlik hamda milliy madaniyatning zamonaviy badiiy talqini o‘z ifodasini topganini alohida ta’kidladilar.
🤝 Shuningdek, O‘zbekiston va Eron Badiiy akademiyalari o‘rtasidagi madaniy hamkorlikni yanada mustahkamlash, qo‘shma ko‘rgazma loyihalarini amalga oshirish hamda rassomlar o‘rtasidagi ijodiy almashinuvni rivojlantirish muhim ekani qayd etildi.

🎨 В Академии художеств Исламской Республики Иран состоялась виртуальная выставка произведений председателя Академии художеств Узбекистана, народного художника Узбекистана, академика Акмаля Нура.
На выставке было представлено более 40 картин художника.
🛜Мероприятие было организовано в онлайн-формате с участием представителей Академии художеств Исламской Республики Иран и Академии художеств Узбекистана.
📝С иранской стороны в виртуальном открытии выставки приняли участие:
заместитель президента Академии художеств Исламской Республики Иран по научной работе — д-р (г-жа) Абди;
заместитель президента Академии по вопросам международного обмена и сотрудничества — д-р Фируззаде;
атташе по культуре Исламской Республики Иран в Республике Узбекистан — д-р Сафархани;
директор Департамента международных связей — г-жа Пураки.
✅ В ходе мероприятия участники отметили высокий художественный уровень произведений Акмаля Нура, отражающих богатые традиции узбекского искусства, философскую глубину и современное художественное осмысление национальной культуры.
🤝 По итогам встречи была подчеркнута важность дальнейшего укрепления культурного сотрудничества между Академиями художеств Узбекистана и Ирана, реализации совместных выставочных проектов и развития творческого обмена между художниками.