14-avgust kuni (soat 16:00 da) «Almati» galereyasida O‘zbekistonning zamonaviy tasviriy san’atiga bag‘ishlangan hamda O‘zbekiston Respublikasi va Qozog‘iston Respublikasi o‘rtasidagi madaniy hamkorlikni rivojlantirishga xizmat qiluvchi «O‘zbekistonning zamonaviy rassomlari» ko‘rgazmasining tantanali ochilish marosimi bo‘lib o‘tadi.
Ko‘rgazma Olmaota shahri Madaniyat boshqarmasi, «Olmaota shahri muzeylari birlashmasi» davlat kommunal davlat korxonasi, O‘zbekiston Badiiy akademiyasi, O‘zbekiston Badiiy ijodkorlar uyushmasi, Qozog‘iston рassomlar uyushmasi hamda TURKSOY tashkiloti hamkorligida tashkil etilmoqda.
Ko‘rgazma ikki davlat o‘rtasidagi madaniy muloqotda muhim voqea bo‘ladi. Mustaqillik yillarida ilk bor Qozog‘istonda O‘zbekiston zamonaviy san’atining bunday keng ko‘lamli ekspozitsiyasi namoyish etiladi. Unda mamlakatning turli avlod vakillari, turli badiiy yo‘nalish va hududlardan bo‘lgan rassomlarning ijod namunalari jamlangan.
Ekspozitsiyadan O‘zbekistonning Toshkent, Samarqand, Buxoro, Farg‘ona, Qo‘qon, Andijon, Jizzax, Nukus, Angren, Bekobod singari shahar hamda boshqa hududlaridan 40 nafar ijodkorga tegishli 63 ta san’at asari o‘rin olgan.
Ko‘rgazmada O‘zbekiston zamonaviy san’atining rang-barangligini aks ettiruvchi turli badiiy yo‘nalish va janrlardagi rangtasvir asarlari namoyish etiladi. Ekspozitsiyada an’anaviy realistik yo‘nalishlardan tortib, zamonaviy badiiy izlanish va tajribalargacha bo‘lgan ijod namunalari o‘rin olgan.
Ko‘rgazma ishtirokchilari orasida O‘zbekiston xalq rassomi, O‘zbekiston Badiiy akademiyasi raisi va akademigi Akmal Nuridinov, O‘zbekiston Badiiy ijodkorlar uyushmasi raisi, O‘zBA akademigi Ibrohim Valixo‘jayev, O‘zBA akademigi Asliddin Isayev, O‘zBA akademigi Sarsenbay Baybosinov, O‘zbekiston xalq rassomi Xurshid Ziyaxonov, O‘zbekiston san’at arbobi Muhammaddiyor Toshmurodov, O‘zbekistonda xizmat ko‘rsatgan madaniyat xodimi Valeriy Yenin, shuningdek, O‘zbekiston Badiiy ijodkorlar uyushmasi a’zolari: Abdulmuqaddim Halimov, Dilshod Azizov, Alijon Rahimov, Rushana Alimova, Guli Gromova, Xurshid Ibrohimov, Mirsaid Imomov, Murtazo Irgashev, Nuriddin Isayev, O‘ktam Isirg‘apov, Aziz Karimov, Zuhriddin Qiyomov, Erik Kulmanov, Mirali Mahmudov, Valeriy Povarinas, Marina Pronina, Saidbek Sabirboyev, Sarvar Sulaymonov, Hasanboy Teshabayev, Nastya Tillyayeva, Viktoriya Troshina, Aleksandr Tyurin, Karim Umirov, Ulug‘bek Usmonov, Shokir Usmonov, Tatyana Fadeyeva, Zayniddin Faxruddinov, Xurshid Halilov, Kamoliddin Hazratqulov, Ramiz Xo‘jayev, Tursunkul Shaymardanov, Zebo Sharipova, Sarvar Yo‘ldoshev qatnashmoqda.
Ko‘rgazma Olmaota shahrining madaniy hayotidagi muhim voqealardan biriga aylanib, O‘zbekiston va Qozog‘iston o‘rtasidagi ijodiy aloqalarni mustahkamlash, professional hamkorlikni rivojlantirish hamda xalqaro madaniy muloqotni kengaytirishga munosib hissa qo‘shadi.

14 августа (в 16:00) в галерее «Алматы» состоится торжественное открытие выставки «Современные художники Узбекистана», посвящённой современному изобразительному искусству Узбекистана и развитию культурного сотрудничества между Республикой Узбекистан и Республикой Казахстан.
Выставка организована при участии Управления культуры города Алматы, КГКП «Объединение музеев города Алматы», Академии художеств Узбекистана, Творческое объединение художников Узбекистана, Союза художников Республики Казахстан и ТЮРКСОЙ.
Выставка станет значимым событием в культурном диалоге двух стран. Впервые за годы независимости в Казахстане будет представлена столь масштабная экспозиция современного искусства Узбекистана, объединяющая художников разных поколений, художественных направлений и регионов страны.
Экспозиция объединяет 63 произведения 40 авторов из Ташкента, Самарканда, Бухары, Ферганы, Коканда, Андижана, Джиззака, Нукуса, Ангрена, Бекабада и других городов и регионов Узбекистана.
На выставке представлена живопись различных художественных направлений и жанров, отражающая многообразие современного искусства страны — от традиционных реалистических направлений до современных художественных экспериментов.
Среди участников выставки — народный художник Узбекистана, предсепдатель и академик Академии художеств Узбекистана Акмаль Нуридинов, председатель Творческого объединения художников Узбекистана, академик АхУз Ибрагим Валиходжаев, академик Академии художеств Узбекистана Аслиддин Исаев, академик Академии художеств Узбекистана Сарсенбай Байбосинов, Народный художник Узбекистана Хуршид Зияханов, заслуженный деятель искусств Узбекистана Мухаммаддиер Ташмурадов, заслуженный работник культуры Узбекистана Валерий Енин, а также члены Творческого объединения художников Узбекистана:
Абдулмукаддим Халимов, Азизов Дильшод, Алиджон Рахимов, Алимова Рушана, Громова Гуля, Ибрагимов Хуршид, Имамов Мирсаид, Иргашев Муртазо, Исаев Нуриддин, Исиргапов Уктам, Каримов Азиз, Киёмов Зухриддин, Кульманов Эрик, Махмудов Мирали, Поваринис Валерий, Пронина Марина, Сабирбаев Саидбек, Сулаймонов Сарвар, Тешабаев Хасанбой, Тилляева Настя, Трошина Виктория, Тюрин Александр, Умиров Карим, Усманов Улугбек, Усманов Шокир, Фадеева Татьяна, Фвхруддинов Зайниддин, Халилов Хуршид, Хазраткулов Камолиддин, Ходжаев Рамиз, Шаймарданов Турсункул, Шарипова Зебо, Юлдашев Сарвар.
Выставка станет важным событием культурной жизни Алматы и внесёт вклад в укрепление творческих связей между Узбекистаном и Казахстаном, развитие профессионального сотрудничества и расширение международного культурного диалога.