Turizm qo‘mitasi, “Hunarmand” uyushmasi hamda Badiiy akademiya hamkorligida milliy hunarmandchilik mahsulotlarini zamonaviy turistik sovg‘a sifatida targ‘ib qilish, hududlardagi ijodkorlar salohiyatini qo‘llab-quvvatlash hamda turistlar uchun ixcham, sifatli va hamyonbop esdalik sovg‘alari namunalarini yaratish maqsadida “Uzbek Gift Contest” ko‘rik-tanlovi tashkil etilmoqda.
Ko‘rik-tanlov ikki bosqichda o‘tkaziladi.
Birinchi bosqich — dizaynerlar o‘rtasida o‘tkazilib, unda ishtirokchilar milliy hunarmandchilik yo‘nalishlari bo‘yicha zamonaviy turistik sovg‘a mahsulotlari uchun eskiz, dizayn va ijodiy g‘oyalarini taqdim etadi. Taqdim etiladigan ishlar amalda hunarmandlar tomonidan tayyorlanishi mumkin bo‘lgan, milliylikni aks ettiruvchi, ixcham va turistlar uchun qulay hamda jozibador bo‘lishi lozim.
Birinchi bosqich 24-iyuldan 16-avgustga qadar o‘tkaziladi.
Ikkinchi bosqich — hunarmandlar o‘rtasida tashkil etilib, unda birinchi bosqichda g‘olib deb topilgan eskiz va dizaynlar asosida tayyor hunarmandchilik mahsulotlari yaratiladi. Ushbu bosqichda mahsulot sifati, ishlov berish mahorati, milliyligi, ixchamligi, turistlar uchun olib ketishga qulayligi hamda hamyonbopligi asosiy mezon sifatida baholanadi.
Ikkinchi bosqich 20-avgustdan 20-sentyabrga qadar o‘tkaziladi.
Tanlovda ishtirok etish istagida bo‘lgan dizaynerlar, rassomlar, ijodkor yoshlar hamda “Hunarmand” uyushmasi a’zosi bo‘lgan hunarmandlar belgilangan tartibda onlayn ro‘yxatdan o‘tishlari mumkin.
Ro‘yxatdan o‘tish havolasi: dizaynerlar uchun: https://forms.gle/ac9gqAeHZLKoHaRa8
hunarmandlar uchun: https://forms.gle/MQ6XX6og9jjJVNKp7
Arizalar birinchi bosqich uchun 16-avgustga qadar, ikkinchi bosqich uchun esa 20-sentyabrga qadar qabul qilinadi.

Комитет по туризму совместно с Ассоциацией «Хунарманд» и Академией художеств организует конкурс «Uzbek Gift Contest» с целью продвижения изделий национального ремесленничества в качестве современных туристических сувениров, поддержки творческого потенциала мастеров в регионах, а также создания компактных, качественных и доступных по цене сувенирных изделий для туристов.
Конкурс проводится в два этапа.
Первый этап проводится среди дизайнеров. Участники представляют эскизы, дизайн-проекты и творческие идеи современных туристических сувениров по направлениям национального ремесленного искусства. Представляемые работы должны отражать национальный колорит, быть компактными, привлекательными и удобными для туристов, а также пригодными для практического изготовления ремесленниками.
Первый этап пройдет с 24 июля по 16 августа.
Второй этап проводится среди ремесленников. На основе эскизов и дизайн-проектов, признанных победителями первого этапа, участники изготовят готовые ремесленные изделия. На данном этапе основными критериями оценки станут качество изделия, мастерство исполнения, национальный стиль, компактность, удобство для перевозки туристами и доступная стоимость.
Второй этап пройдет с 20 августа по 20 сентября.
Принять участие в конкурсе могут дизайнеры, художники, молодые творческие специалисты, а также ремесленники — члены Ассоциации «Хунарманд». Для участия необходимо пройти онлайн-регистрацию в установленном порядке.